Dobbelt Bardiani-CSF triumf i Utah
06. august 2017 10:15 af Mike Winther Hansen Foto: Feltet.dk

På dronningeetapen var det to italienere der kom først, da Giulio Ciccone vandt - og 35 sekunder senere krydsede holdkammeraten Simone Sterbini målstregen. Canadieren Britton fører stadigvæk i det samlede klassement.

Det lykkedes som sagt italienske Ciccone at komme alene til mål, på den 99 kilometer korte etape. Med små fem kilometer tilbage af den sidste stigning, angreb han fra favoritgruppen, hvilket holdt hele vejen til mål. Hvorefter holdkammeraten Sterbini til sidst kørte fra favorit gruppen, og fik kørt en andenplads i hus.

 

”Med lidt under fem kilometer til mål, lavede jeg et lille angreb for at se hvordan de andre ville reagere. Mit mål var - da jeg så at jeg havde et lille hul - var det bare at regulere og pace mig selv godt. Jeg vidste at de sidste to kilometer var lidt nemme, så mit mål var at regulere indtil der også give den alt til mål,” sagde Ciccone ifølge Cyclingnews.

 

At de to italienere skulle komme først til toppen, var ikke en tilfældighed, det fortalte Ciccone efter etapen.

 

”Vi føler at som dagene skrider frem, så bliver vi bedre som hold, og vi føler os bedre. I går kontrollerede vi virkelig løbet og arbejdede hårdt, men vi missede lidt resultatet af vores hårde arbejde. Så i dag var det virkelig vigtigt, at vi kunne vise os frem og vinde etapen,” slutter Ciccone.

 

Etapen startede med et par angreb, hvorefter et større udbrud på 18 mand kom afsted. De fik dog aldrig lang snor og på kategori ét stigningen op til American Fork Canyon, lykkedes det BMC, med Bookwalter og Frankiny, at smelte sammen med dem i front. Men på nedkørslen kom feltet op til gruppen med BMC-rytterne igen. Dermed havde den førende canadier Britton ikke noget at frygte, da BMC spillede deres kort forkert.

 

”Vi regnede lidt forkert, både TJ (Eisenhart) og jeg, at bruge vores hold før stigningen. Jeg tror vi glemte at fortælle vores holdkammerater at den sidste del af stigningen var rigtig stejl,” sagde Bookwalter.

 

”Det gik i virkeligheden vores vej. Jeg kunne ikke have ønsket en bedre situation. De to fyre (Bookwalter og Eisenhart) er store trusler, og deres aggressivitet arbejdede i mod dem selv i dag,” slutter Britton.  

 

I sidste ende tabte både Bookwalter og Eisenhart over to minutter.

 

I dag skal rytterne ud på syvende etape, som er 118 kilometer, hvor Britton skal ud og forsvare sin samlede føring endnu engang.

DEL
KOMMENTARER

SENESTE

Produktnyt: Flere nyheder fra Shimano

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

TORSDAG

Barguil droppet til VM – Geniez fik sidste franske plads

BORA arbejder på ny kontrakt til Peter Sagan

Lobato overvandt forfærdeligt år: Vigtigt for min fremtid

Optakt: Tour de l’Eurometropole

Colbrelli blev snydt af angreb: Ville ikke åbne for tidligt

Asgreen klar til VM med Quick-Step

Van Aert sagsøges af sit hold

Spanier snød favoritterne i Coppa Sabatini

Solid hjælper forlænger med Lotto Soudal

Trek Women fortsætter oprustningen

LIVE nu: Er stjernerne klar til VM?

Virtu Cycling må undvære Siggaard til VM i holdtidskørsel

Canadisk veteran fortsætter karrieren på Rally Cycling

Mikel Landa opgiver VM

Wiggins: Yates ville ikke have vundet Vueltaen med Team Sky

Italiensk enkeltstartstalent skriver under med Mitchelton-Scott

Roglic fører Slovenien an til VM

Pozzovivo tog sig af den sidste podie-plads i Giro della Toscana

Dupont efter tredjeplads: Jeg har den rette følelse igen

ONSDAG

Sagan: Cykling er en kedelig sport, og som fan ser jeg kun de sidste kilometer

Van Genechten: Brostens-rystelser gjorde mig i tvivl om sejren

Bardet efter andenplads: Formen går i den rigtige retning før VM

Medie: Denifl og Malucelli skifter til nye græsgange i næste sæson

Optakt: Coppa Sabatini

Moscon: Dunbar var spektakulær

Vital Concept-jubel i tæt spurtopgør i Belgien

Uimodståelige Moscon sejrer igen

MPCC mener ikke Froome skulle have kørt Giro

Mitchelton sikrer sig italiensk tempomaskine

Produktnyt: Ny Specialized Turbo Levo

Bora kaprer Schachmann fra Quickstep

Den værdifulde cykelbagage fra idrætsefterskolen i Ikast

Dansker-duo får mere ansvar på Cervélo-Bigla fra næste sæson

Trek-Segafredo kaprer Ciccone

Continuum Sports snupper Wiśniowski hos Team Sky

Ny agent skaber tvivl om Sosas Trek-kontrakt

Løbsberetning: Hærvejsløbet 2018

TIRSDAG

BMC jagter endnu en VM-medalje

Landa stadig uklar til VM