Det store EM-overblik: Program, resultater og medaljetabel
12. september 2021 18:30Foto: Sirotti
af Benjamin Blirup Cilleborg

Europamesterskaberne venter denne uge i Trentino regionen, hvor der skal uddeles medaljer i linjeløb, enkeltstart og mix stafet blandt elite, juniorer og U23-klassen. Få det store overblik for ugens program og resultater her.

Annonce

Trentino, Italien, lægger asfalt til årets europamesterskaber, hvor prominente navne som Peter Sagan, Alexander Kristoff, Matteo Trentin, Joao Almeida, Matej Mohoric, Sonny Colbrelli, Philippe Gilbert, Remco Evenepoel og Tadej Pogacar er blandt de store navne i i herrernes linjeløb.

 

Hos kvinderne stiller Marita Jensen, Pernille Mathiesen og Trine Holmsgaard op for Danmark, og de deler felt med blandt andre Marianne Vos, Annemiek van Vleuten, Demi Vollering, Elisa Longo Borghini, Katarzyna Niewiadoma, Marlen Reusser, Lotte Kopecky og mange flere.

 

Kasper Asgreen skal dyste mod Filippo Ganna, Stefan Küng, Remco Evenepoel, Stefan Bissegger, Remi Cavagna og mange flere i enkeltstarten. Emma Norsgaard skal også i kamp mod uret.

Giacomo Nizzolo er europamester efter tæt afslutning

SE MASSER AF CYKELSPORT PÅ

 

Det fulde overblik over programmet og resultaterne kan ses her.

 

Onsdag 8. september

Junior kvinder enkeltstart - klokken 9:15-10:20
1. Alena Ivanchenko (Rusland)
2. Antonia Niedermaier (Tyskland)
3. Elise Uijen (Holland)


Se hele resultatet og læs referatet her

 

Junior herrer enkeltstart - klokken 10:45-12:00
1. Alec Sergeat (Belgien)
2. Cian Uijtdebroeks (Belgien)
3. Eddy Le Huitouze (Frankrig)


Se hele resultatet og læs referatet her

Annonce

 

Mix stafet - klokken 14:30-17:00
1. Italien
2. Tyskland 
3. Holland 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

Torsdag 9. september

U23 kvinder enkeltstart - klokken 9:15-10:15

1. Vittoria Guazzini (Italien)

2. Hannah Ludwig (Tyskland)

3. Elena Pirrone (Italien)

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

Elite kvinder enkeltstart - klokken 10:45-11:45

1. Marlen Reusser (Schweiz)

2. Ellen van Dijk (Holland)

3. Lisa Brennauer (Tyskland)

 

Se hele resultatet og læs referatet her

Annonce

 

U23 herrer enkeltstart - klokken 14:15-15:35

1. Johan Price-Pejtersen (Danmark)

2. Søren Wærenskjold (Norge)

3. Daan Hoole (Holland)

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

Elite herrer enkeltstart - klokken 16:00-17:35

1. Stefan Kung (Schweiz)

2. Filippo Ganna (Italien)

3. Remco Evenepoel (Belgien)

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

Fredag 10. september

Junior herrer linjeløb - klokken 9:00-11:50

1. Romain Grégoire (Frankrig)

2. Per Strand Hagenes (Norge)

3. Lenny Martinez (Frankrig)

Annonce

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

Junior kvinder linjeløb - klokken 13:50-16:00

1. Linda Riedmann (Tyskland)

2. Eleonora Ciaboco (Italien)

3. Elgantine Rayer (Frankrig)

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

U23 kvinder linjeløb - klokken 16:30-18:40

1. Silvia Zanardi (Italien)

2. Kata Blanka Vas (Ungarn)

3. Évita Muzic (Frankrig)

 

Se hele resultatet og læs referatet her

Annonce

 

Lørdag 11. september

U23 herrer linjeløb - klokken 09:00-12:10

1. Thibau Nys (Belgien)

2. Filippo Baroncini (Italien)

3. Juan Ayuso Pesquera (Spanien)

Se hele resultatet og læs referatet her

 

Elite kvinder linjeløb  - klokken 14:15-17:00

1. Ellen van Dijk (Holland)

2. Liane Lippert (Tyskland)

3. Rasa Leleivytė (Litauen)

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

Søndag 12. september

Elite herrer linjeløb - klokken 12:30-17:00

1. Sonny Colbrelli (Italien)

2. Remco Evenepoel (Belgien)

3. Benoît Cosnefroy (Frankrig)

 

Se hele resultatet og læs referatet her

 

Medaljeoversigt

1. Italien. 4 guld, 3 sølv og 1 bronze

2. Belgien. 2 guld, 2 sølv og 1 bronze

3. Schweiz. 2 guld

4. Tyskland. 1 guld, 4 sølv og 1 bronze

5. Holland. 1 guld, 1 sølv og 3 bronze

6. Frankrig. 1 guld og 5 bronze

7. Rusland. 1 guld

7. Danmark. 1 guld

9. Norge. 2 sølv

10. Ungarn. 1 sølv

11. Spanien. 1 bronze

11. Litauen. 1 bronze

 

Annonce

INFO
EM - Herrer
Nyheder
EM - Junior
Nyheder
EM - Kvinder
Nyheder
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Video i artiklenOptakt: 1. etape af Giro di Sicilia

Landevej

Optakt: 1. etape af CRO Race

Landevej

Video i artiklenOptakt: CRO Race (Tour of Croatia)

Landevej

Video i artiklenOptakt: Giro di Sicilia

Landevej

Video i artiklenFølg åbningsetaperne i Kroatien og på Sicilien

Landevej

Video i artiklenAlaphilippe forudså van Aerts tilbagegang: Hør Brian Holms historie om franskmanden

Video

Hollænder indstiller karrieren på grund af helbredsproblemer

Landevej

Annonce

ANNONCE