Garmin-Sharps hollandske rytter, Michel Kreder, vandt fjerde etape af Fire dage ved Dunkerque, mens Arnaud Demare forsvarede førertrøjen.
Annonce
Fire dage ved Dunkerque havde inden dagens etape, løbets fjerde, været domineret af FDJ og specielt Arnaud Demare, der havde vundet samtlige tre etaper. Men det var ikke forventet, at dette ville ske i dag, da den på papiret hårdeste etape skulle køres - den etape, der på forhånd så ud til at skulle være afgørende for klassementet.
Men Demare havde ikke tænkt sig at give op, og noget mod forventning sad han med til mål og forsvarede sin førertrøje. Den franske sprinter blev nummer fem på etapen og fører nu med 16 sekunder ned til Florian Vachon (Bretagne-Séché Environnement), mens Michel Kreder (Garmin-Sharp) er på tredjepladsen, 20 sekunder efter.
Sidstnævnte, Michel Kreder, vandt dagens etape, da han i en hård finale slog netop Florian Vachon med Julien El Fares (Sojasun) på tredjepladsen.
Sidste etape køres i morgen.
Resultat af 4. etape
1 Michel Kreder - Garmin-Sharp 4.40.30
2 Florian Vachon - Bretagne Séché Environnement
3 Julien El Fares - Sojasun
4 Samuel Dumoulin - AG2R La Mondiale
5 Arnaud Demare - FDJ
6 Sébastien Hinault - IAM Cycling
7 Martin Elmiger - IAM Cycling
8 Armindo Fonseca - Bretagne Séché Environnement
9 Jaco Venter - MTN Qhubeka 0.00.10
10 Ramon Sinkeldam - Team Argos-Shimano
11 Perrig Quemeneur - Team Europcar 0.00.15
12 Evaldas Siskevicius - Sojasun
13 Nikita Novikov - Vacansoleil - DCM Procycling Team
14 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs - Wanty
15 Julien Antomarchi - La Pomme-Marseille
16 José Gonçalves - La Pomme-Marseille
17 Geoffrey Soupe - FDJ
18 Dominic Klemme - IAM Cycling 0.00.21
19 Jacob Rathe - Garmin-Sharp
20 Matthieu Boulo - Roubaix Lille Metropole
21 Angelo Tulik - Team Europcar 0.00.28
22 Gijs Van Hoecke - Topsport Vlaanderen - Baloise
23 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale
24 Geoffroy Lequatre - Bretagne Séché Environnement 0.00.43
25 Stefan Van Dijk - Accent Jobs - Wanty 0.00.44
26 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale
27 Flavien Dassonville - Big Mat - Auber 93
28 Matthias Friedemann - Champion System Pro Cycling Team
29 Valentin Iglinskiy - AG2R La Mondiale
30 Thierry Hupond - Team Argos-Shimano
31 Marcel Aregger - IAM Cycling
32 Loic Desriac - Roubaix Lille Metropole
33 Dimitri Le Boulch - Big Mat - Auber 93
34 Franck Bouyer - Team Europcar
35 Mathieu Drujon - Big Mat - Auber 93
36 Egidijus Juodvalkis - Crelan - Euphony
37 Yves Lampaert - Topsport Vlaanderen - Baloise
38 Grégoire Tarride - La Pomme-Marseille
39 Steven Caethoven - Accent Jobs - Wanty
40 Kevin Lalouette - Roubaix Lille Metropole 0.00.56
41 Martin Reimer - MTN Qhubeka
42 Adrien Petit - Cofidis, Solutions Crédits
43 Arman Kamyshev - Astana Pro Team 0.01.10
44 Edwig Cammaerts - Cofidis, Solutions Crédits 0.01.18
45 Sébastien Turgot - Team Europcar 0.01.27
46 Romain Lemarchand - Cofidis, Solutions Crédits 0.01.30
47 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 0.01.32
48 Benoît Vaugrenard - FDJ 0.01.39
49 Sven Vandousselaere - Topsport Vlaanderen - Baloise 0.01.42
50 Jérémie Galland - Sojasun 0.01.54
51 Koldo Fernandez De Larrea - Garmin-Sharp 0.02.06
52 David Le Lay - Sojasun 0.02.36
53 Gaël Malacarne - Bretagne Séché Environnement
54 Yannick Martinez - La Pomme-Marseille
55 Mickaël Delage - FDJ 0.03.24
56 Anthony Geslin - FDJ
57 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp
58 Steele Von Hoff - Garmin-Sharp
59 Gregor Gazvoda - Champion System Pro Cycling Team 0.07.06
60 Tom Van Asbroeck - Topsport Vlaanderen - Baloise 0.09.19
61 Florian Guillou - Bretagne Séché Environnement
62 Yoann Paillot - La Pomme-Marseille 0.09.57
63 Julien Duval - Roubaix Lille Metropole
64 Sébastien Rosseler - Garmin-Sharp
65 Jean-Marc Bideau - Bretagne Séché Environnement
66 Thomas Degand - Accent Jobs - Wanty
67 Wesley Kreder - Vacansoleil - DCM Procycling Team
68 Raymond Kreder - Garmin-Sharp
69 Klaas Sys - Crelan - Euphony
70 Romain Bacon - Big Mat - Auber 93
71 Boy Van Poppel - Vacansoleil - DCM Procycling Team
72 Nicolas Vogondy - Accent Jobs - Wanty
73 Ignatas Konovalovas - MTN Qhubeka
74 Steven Tronet - Big Mat - Auber 93
75 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 0.10.34
76 Cyrille Patoux - Roubaix Lille Metropole 0.10.38
77 Vincent Jerome - Team Europcar 0.10.48
78 Morgan Kneisky - Roubaix Lille Metropole 0.12.44
79 Jean-Lou Paiani - Sojasun 0.12.53
80 Gediminas Bagdonas - AG2R La Mondiale 0.13.27
81 Matthieu Ladagnous - FDJ 0.13.38
82 Arnaud Gérard - Bretagne Séché Environnement
83 Tristan Valentin - Cofidis, Solutions Crédits
84 Arnaud Labbe - Cofidis, Solutions Crédits
85 Danny Van Poppel - Vacansoleil - DCM Procycling Team
86 Jean-Pierre Drucker - Accent Jobs - Wanty
87 Kenny Van Hummel - Vacansoleil - DCM Procycling Team
88 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen - Baloise
89 Jan Ghyselinck - Cofidis, Solutions Crédits
90 Chun Kai Feng - Champion System Pro Cycling Team
91 William Clarke - Team Argos-Shimano
92 Romain Hardy - Cofidis, Solutions Crédits
93 Roy Curvers - Team Argos-Shimano
94 Frédéric Amorison - Crelan - Euphony
95 Jacopo Guarnieri - Astana Pro Team
96 Thomas Peterson - Team Argos-Shimano
97 Yohann Gené - Team Europcar
98 Yoann Offredo - FDJ
99 Bert-Jan Lindeman - Vacansoleil - DCM Procycling Team 0.15.13
100 Martijn Maaskant - Garmin-Sharp
101 Hugo Houle - AG2R La Mondiale 0.15.34
102 Kevin Peeters - Crelan - Euphony
103 Jonathan Breyne - Crelan - Euphony 0.18.01
104 David Boucher - FDJ
105 Jay Thomson - MTN Qhubeka
106 Clinton Avery - Champion System Pro Cycling Team
107 Ruslan Tleubayev - Astana Pro Team
108 Kenneth Vanbilsen - Topsport Vlaanderen - Baloise
109 Kevin Claeys - Crelan - Euphony
110 Rudy Kowalski - Roubaix Lille Metropole
111 Maxime Daniel - Sojasun
112 Benoit Drujon - Big Mat - Auber 93
113 Mart Ojavee - Champion System Pro Cycling Team
114 Wouter Mol - Vacansoleil - DCM Procycling Team
115 Marco Bandiera - IAM Cycling
116 Matteo Pelucchi - IAM Cycling
118 Yandong Xing - Team Argos-Shimano 0.33.30
Samlet stilling efter 4. etape
1 Arnaud Demare - FDJ 16.55.53
2 Florian Vachon - Bretagne Séché Environnement 0.00.16
3 Michel Kreder - Garmin-Sharp 0.00.20
4 Ramon Sinkeldam - Team Argos-Shimano 0.00.26
5 Julien El Fares - Sojasun
6 Armindo Fonseca - Bretagne Séché Environnement 0.00.30
7 Samuel Dumoulin - AG2R La Mondiale
8 Sébastien Hinault - IAM Cycling
9 Martin Elmiger - IAM Cycling
10 Geoffrey Soupe - FDJ 0.00.31
11 Jaco Venter - MTN Qhubeka 0.00.40
12 Evaldas Siskevicius - Sojasun 0.00.41
13 José Gonçalves - La Pomme-Marseille 0.00.45
14 Nikita Novikov - Vacansoleil - DCM Procycling Team
15 Jurgen Van Goolen - Accent Jobs - Wanty
16 Julien Antomarchi - La Pomme-Marseille
17 Perrig Quemeneur - Team Europcar
18 Jacob Rathe - Garmin-Sharp 0.00.51
19 Matthieu Boulo - Roubaix Lille Metropole
20 Dominic Klemme - IAM Cycling
21 Christophe Riblon - AG2R La Mondiale 0.00.57
22 Angelo Tulik - Team Europcar 0.00.58
23 Gijs Van Hoecke - Topsport Vlaanderen - Baloise
24 Flavien Dassonville - Big Mat - Auber 93 0.01.09
25 Geoffroy Lequatre - Bretagne Séché Environnement 0.01.12
26 Yves Lampaert - Topsport Vlaanderen - Baloise 0.01.13
27 Stefan Van Dijk - Accent Jobs - Wanty 0.01.14
28 Steven Caethoven - Accent Jobs - Wanty
29 Matthias Friedemann - Champion System Pro Cycling Team
30 Mathieu Drujon - Big Mat - Auber 93
31 Egidijus Juodvalkis - Crelan - Euphony
32 Sébastien Minard - AG2R La Mondiale
33 Thierry Hupond - Team Argos-Shimano
34 Valentin Iglinskiy - AG2R La Mondiale
35 Dimitri Le Boulch - Big Mat - Auber 93
36 Marcel Aregger - IAM Cycling
37 Loic Desriac - Roubaix Lille Metropole
38 Franck Bouyer - Team Europcar
39 Grégoire Tarride - La Pomme-Marseille
40 Adrien Petit - Cofidis, Solutions Crédits 0.01.23
41 Martin Reimer - MTN Qhubeka 0.01.26
42 Edwig Cammaerts - Cofidis, Solutions Crédits 0.01.48
43 Sébastien Turgot - Team Europcar 0.01.57
44 Romain Lemarchand - Cofidis, Solutions Crédits 0.02.00
45 Benoît Vaugrenard - FDJ 0.02.09
46 Sven Vandousselaere - Topsport Vlaanderen - Baloise 0.02.12
47 Jérémie Galland - Sojasun 0.02.24
48 Arman Kamyshev - Astana Pro Team 0.02.29
49 Koldo Fernandez De Larrea - Garmin-Sharp 0.02.36
50 Kevin Lalouette - Roubaix Lille Metropole 0.02.51
51 Yannick Martinez - La Pomme-Marseille 0.03.06
52 Gaël Malacarne - Bretagne Séché Environnement
53 David Le Lay - Sojasun
54 Steele Von Hoff - Garmin-Sharp 0.03.54
55 Alex Rasmussen - Garmin-Sharp
56 Anthony Geslin - FDJ
57 Mickaël Delage - FDJ 0.05.12
58 Gregor Gazvoda - Champion System Pro Cycling Team 0.07.36
59 Tom Van Asbroeck - Topsport Vlaanderen - Baloise 0.09.49
60 Florian Guillou - Bretagne Séché Environnement
61 Raymond Kreder - Garmin-Sharp 0.10.27
62 Steven Tronet - Big Mat - Auber 93
63 Wesley Kreder - Vacansoleil - DCM Procycling Team
64 Yoann Paillot - La Pomme-Marseille
65 Jean-Marc Bideau - Bretagne Séché Environnement
66 Ignatas Konovalovas - MTN Qhubeka
67 Klaas Sys - Crelan - Euphony
68 Boy Van Poppel - Vacansoleil - DCM Procycling Team 0.10.55
69 Lloyd Mondory - AG2R La Mondiale 0.11.00
70 Sébastien Rosseler - Garmin-Sharp 0.11.16
71 Cyrille Patoux - Roubaix Lille Metropole 0.11.28
72 Julien Duval - Roubaix Lille Metropole 0.11.31
73 Vincent Jerome - Team Europcar 0.12.38
74 Morgan Kneisky - Roubaix Lille Metropole 0.13.31
75 Kenny Van Hummel - Vacansoleil - DCM Procycling Team 0.13.58
76 Yohann Gené - Team Europcar 0.14.07
77 Romain Hardy - Cofidis, Solutions Crédits
78 Michael Van Staeyen - Topsport Vlaanderen - Baloise 0.14.08
79 Roy Curvers - Team Argos-Shimano
80 Jan Ghyselinck - Cofidis, Solutions Crédits
81 Tristan Valentin - Cofidis, Solutions Crédits
82 Arnaud Gérard - Bretagne Séché Environnement
83 Arnaud Labbe - Cofidis, Solutions Crédits
84 Jean-Pierre Drucker - Accent Jobs - Wanty
85 Chun Kai Feng - Champion System Pro Cycling Team
86 Frédéric Amorison - Crelan - Euphony
87 Jean-Lou Paiani - Sojasun 0.14.12
88 Gediminas Bagdonas - AG2R La Mondiale 0.14.46
89 Danny Van Poppel - Vacansoleil - DCM Procycling Team 0.14.52
90 William Clarke - Team Argos-Shimano 0.14.57
91 Blel Kadri - AG2R La Mondiale 0.15.24
92 Yoann Offredo - FDJ 0.15.28
93 Matthieu Ladagnous - FDJ
94 Bert-Jan Lindeman - Vacansoleil - DCM Procycling Team 0.15.43
95 Martijn Maaskant - Garmin-Sharp 0.16.32
96 Benoit Drujon - Big Mat - Auber 93 0.18.51
97 Wouter Mol - Vacansoleil - DCM Procycling Team
98 Kevin Claeys - Crelan - Euphony 0.19.16
99 Jay Thomson - MTN Qhubeka 0.19.20
100 Kenneth Vanbilsen - Topsport Vlaanderen - Baloise 0.19.34
101 Clinton Avery - Champion System Pro Cycling Team 0.19.37
102 Rudy Kowalski - Roubaix Lille Metropole
103 Matteo Pelucchi - IAM Cycling 0.19.40
104 Nicolas Vogondy - Accent Jobs - Wanty 0.20.11
105 Hugo Houle - AG2R La Mondiale 0.22.23
106 Kevin Peeters - Crelan - Euphony 0.22.25
107 Maxime Daniel - Sojasun 0.22.50
108 Thomas Degand - Accent Jobs - Wanty 0.23.15
109 Jacopo Guarnieri - Astana Pro Team 0.23.58
110 Marco Bandiera - IAM Cycling 0.24.52
111 Mart Ojavee - Champion System Pro Cycling Team
112 Romain Bacon - Big Mat - Auber 93 0.29.28
113 David Boucher - FDJ 0.29.51
114 Ruslan Tleubayev - Astana Pro Team 0.32.45
115 Jonathan Breyne - Crelan - Euphony 0.34.36
116 Thomas Peterson - Team Argos-Shimano 0.39.39
117 Yandong Xing - Team Argos-Shimano 0.53.46
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce