Magnus Cort sætter ord på sin formidable sejr i søndags, hvor han vandt Veneto Classic.
Annonce
31-\u00e5rige Magnus Cort kan g\u00e5 p\u00e5 off-season med en rigtig god f\u00f8lelse.<\/p>","
Han vandt nemlig det italienske endagsl\u00f8b Veneto Classic, hvor han efter en hel dag i udbrud overraskende holdt konkurrenterne bag sig.<\/p>","
P\u00e5 Instagram s\u00e6tter bornholmeren ord p\u00e5 den store triumf.<\/p>","
\u201dIntet sl\u00e5r den s\u00f8de smag af at vinde. Sikke en m\u00e5de at afslutte 2024-s\u00e6sonen p\u00e5. Det er kun min anden sejr i et endagsl\u00f8b,\u201d indleder Cort, der vandt det spanske endagsl\u00f8b Clasica de Almeria tilbage i 2017.<\/p>","
Men det, der g\u00f8r sejren ekstra speciel for Cort, er, at han kunne nyde sejren i ro og mag, uden at syren br\u00e6ndte i benene. \u00a0<\/p>","
\u201dOg endnu st\u00f8rre end det, at jeg fik min f\u00f8rste solo-sejr. Det er noget, jeg har dr\u00f8mt om i mange \u00e5r. Jeg har kun k\u00f8rt solo \u00e9n gang f\u00f8r, og det var min f\u00f8rste sejr p\u00e5 landevejen som U17-rytter i et l\u00f8b i Sverige. At sidde der p\u00e5 vejen<\/a> alene de sidste 10 km og b\u00e5de have tid til at nyde det, men mest af alt v\u00e6re stresset over, om de ville komme bagfra eller ej, og s\u00e5 pludselig ankomme til de sidste 200 meter og f\u00f8le, at jeg havde al tid i verden, var noget helt andet end at afslutte det i en spurt, hvor det hele sker p\u00e5 et splitsekund.\u201d<\/p>\n\t \t\t\t\tAnnonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t<\/div>\n\t\t\t\t\t\t ”Jeg tror, det er det, der gør cykelsporten så smuk, den store forskel på løbene, og at de alle kan udfolde sig i så mange forskellige variationer. Jeg nyder nu min offseason, og jeg har fået min træningscykel tilbage. Om cirka 3 uger begynder jeg at træne igen til næste år, men indtil da vil jeg forsøge at gøre alle de ting, jeg ikke kan gøre i sæsonen,” slutter Cort. Cort har udover søndagens sejr vundet kongeetapen i PostNord Danmark Rundt, samt den samlede sejr i Arctic Race of Norway. Derudover er det også blevet til en etapesejr i Critérium du Dauphiné. Den danske Uno-X-stjerne er kandidat til Årets Cykelrytter i Danmark. Du kan stemme på ham her. Vis dette opslag på Instagram Et opslag delt af Magnus Cort (@magnuscort)
Annonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t
”Jeg tror, det er det, der gør cykelsporten så smuk, den store forskel på løbene, og at de alle kan udfolde sig i så mange forskellige variationer. Jeg nyder nu min offseason, og jeg har fået min træningscykel tilbage. Om cirka 3 uger begynder jeg at træne igen til næste år, men indtil da vil jeg forsøge at gøre alle de ting, jeg ikke kan gøre i sæsonen,” slutter Cort.
Cort har udover søndagens sejr vundet kongeetapen i PostNord Danmark Rundt, samt den samlede sejr i Arctic Race of Norway. Derudover er det også blevet til en etapesejr i Critérium du Dauphiné.
Den danske Uno-X-stjerne er kandidat til Årets Cykelrytter i Danmark. Du kan stemme på ham her.
Vis dette opslag på Instagram Et opslag delt af Magnus Cort (@magnuscort)
Et opslag delt af Magnus Cort (@magnuscort)
Se Cort køre alene i mål og tage stor sejr »
Magnus Cort reagerer på stor triumf: Det er et crazy løb »
Magnus Cort tager sensationel sejr »
Corts sæson er ikke slut »
Danskerne tror på medaljer i onsdagens VM-løb »
SENESTE