Pinsemandag er ColoQuick endnu en gang at finde p\u00e5 startstregen i et udenlandsk UCI-l\u00f8b, n\u00e5r det franske endagsl\u00f8b Paris - Troyes l\u00f8ber af stablen. Og holdet har da, som altid, forventninger om, at k\u00f8re med om sejren.<\/p>","
Det fort\u00e6ller 20-\u00e5rige Frederik Bj\u00f8rn S\u00f8rensen i et eksklusivt interview med Feltet.dk.<\/p>","
\u201dJeg tror det er meget individuelt fra rytter til rytter hvad de fungerer for en op til s\u00e5dan et l\u00f8b, men n\u00e5r vi stiller op, s\u00e5 k\u00f8rer vi altid for at vinde, uanset om det er et dansk A-l\u00f8b eller det er et UCI-l\u00f8b, og det er ogs\u00e5 det vi k\u00f8rer for i Troyes,\u201d fort\u00e6ller han.<\/p>
\n\t\t\t\t\t\t\t\t
Delte meninger om Geraint Thomas\u2019 leadout for Cavendish<\/p>\n\t\t\t\t\t\t\t<\/div>
\n\t\t\t\t\t\t
\n\t\t\t\t\t\t\t
Men selvom man kører for at vinde, og som Bjørn har været til start i fire UCI-løb i år, kan man godt mærke, at det er noget andet end at køre i den danske A-klasse, når man står til start i udlandet.
”Man er lige lidt ekstra nervøs og tændt. Jeg plejer bare at gøre hvad jeg kan, og sørge for at jeg gør det bedste jeg kan hver dag for at blive en bedre cykelrytter.”
De udenlandske løb giver også den 20-årige Aarhusianer muligheden for at prøve lykken i en type løb, der, grundet det flade landskab, ikke nødvendigvis kan sammenlignes med de danske, hvilket Bjørn også skal forsøge at udnytte.
”Jeg tænker gerne jeg vil ud at køre løbet forfra, for at se hvad det kan blive til. Jeg tror jeg vil prøve at komme på forkant på de stigninger der er i starten af løbet i morgen, de er nogle kilometer lange nogle af dem.”
”Der kan man, hvis man rammer et hug, komme ud og sidde, og så hvis der kommer en lille gruppe fra feltet op til udbruddet, så satse på at det kommer hjem. Man kan jo altid prøve at spå løbet men man ved det jo ikke,” forklarer han.
Artiklen fortsætter under billedet

Foto: Toke Hage
At ramme hugget fik ColoQuick-rytteren vist han kunne, da han senest var til start i det belgiske 1.1-løb Antwerp Port Epic, her måtte han dog resignere hen mod slutningen af løbet.
”Jeg sad egentlig i hugget, og så koldede jeg bare hen mod slutningen, man kan så sige, at der kommer kun 50 mand til mål så sådan er det jo bare.”
Bjørns indsats var dog ikke helt forgæves i endagsløbet, da holdkammeraten Nicklas Amdi Pedersen indtog syvendepladsen i løbet, der endte med et rent Alpecin-Deceuninck-podie.
Og skal mantraet med altid at køre efter sejren opfyldes, er det da også muligt at det bliver den 29-årige Amdi, der igen bliver kigget mod.
”Vi kører løbet for at vinde. Vi kører altid for at vinde og det gør vi bare også i morgen.
”Hvem der gør det kommer meget an på, hvordan løbet bliver kørt, men vi har jo et helt vildt stærkt kort i Amdi. Der har vi altså et rigtig godt bud på en der kan køre med helt i top. ”
Den gode form skal udnyttes
På trods af DNF’en i Belgien er Bjørn ikke i tvivl om, at formen er ved at være på plads, noget som skal udnyttes til at vise sig frem i de kommende løb, hvor han ikke er bange for at sætte en målsætning på.
”Jeg synes min form har været god på det sidste, så jeg vil gerne ud og gøre en god figur. Så jeg kan nok godt sige at jeg gerne vil ned og sidde i en finale i et af de kommende løb,” siger han og fortsætter.
”Vi jo også skal til Østrig og køre Oberösterreich Rundfahrt. Så det kunne være super fedt at sidde i en finale i et af de løb, og få vist sig frem på den måde.”
Artiklen fortsætter under billedet

ColoQuicks setup til ungdomens Eschborn-Frankfurt Foto: ColoQuick Cycling
Både Paris-Troyes og Oberösterreich Rundfahrt er løb på 1.2-niveau og Bjørn, der i denne sæson har prøvet kræfter med 1.1-løb, kan tydeligt mærke at der sker et løft, når man rykker et trin op.
”Niveauet er selvfølgelig noget højere i et 1.1 end et 1.2 løb, og man kan også bare helt tydeligt at mærke at løbet bliver kørt helt anderledes, det er bare et andet tempo, men nu må vi jo se i morgen, om ik os der bliver kørt stærkt,” forklarer han.
ColoQuick er det eneste danske hold, der stiller til start i Paris - Troyes, efter Leopart Togt har måttet melde afbud. Du kan læse, hvorfor det dansk-luxembourgske hold måtte melde afbud i dette interview med holdets sportsdirektør Sebastian Andersen.