Den snart 22-\u00e5rige jyde har forl\u00e6nget sin aftale med et tredje \u00e5r hos det Skive-baserede mandskab.<\/p>","2":"
\u201dJeg f\u00f8ler, at hele milj\u00f8et og set-uppet hos coloQuick er s\u00e5 unikt, at det er her, jeg f\u00e5r chancerne og mulighederne for at f\u00e5 opfyldt min dr\u00f8m om at blive professionel cykelrytter p\u00e5 WorldTouren,\u201d begrunder den h\u00f8je rytter forl\u00e6ngelsen.<\/p>
\n\t\t\t\t\t\t\t\t
Se afslutningen p\u00e5 herrernes Trofee Oudenaarde<\/p>\n\t\t\t\t\t\t\t<\/div>
\n\t\t\t\t\t\t
\n\t\t\t\t\t\t\t
Med to A-sejre og en fjerdeplads på en etape i UCI-løbet Tour du Loir et Cher kom Andersen flyvende ud til 2022-sæsonen.
I maj blev han dog ramt af sygdom, og selvom det i juni blev til en bronzemedalje ved U23 DM i enkeltstart, var det først i september, at han atter hentede et par top 10-placeringer.
”Jeg startede sæsonen som lyn og torden, men fik så et kraftigt formdyk med sygdom midt på året og vendte så fint tilbage i efteråret. Jeg fik betalt nogle lærepenge og fik en masse erfaringer, blandt andet om at det er vigtigt at restituere bedre efter både træning og løb,” forklarer Andersen.
Fjerdeplads i Tour de Loir et Cher er fortsat danskerens bedste UCI-resultat, men han satser på, at 2023 er året, hvor han for første gang kører først over stregen internationalt.
Med Andersens aftale er coloQuick oppe på syv ryttere til 2023.
*I pressemeddelelsen fortæller Mads Andersen, at holdkammeraten Jesper Schultz, præcis som Nicolai Brøchner, er stoppet. Feltet.dk har efterfølgende været i kontakt med Schultz. Han ønsker pt. ikke at be- eller afkræfte noget angående sin fremtid.