Bahrain-Merida<\/a> og Astana, der arbejdede for at hente McNulty.<\/p>","Men da den unge rytter rundede det sidste hj\u00f8rne af Hatta Dam stigningen, blev han konfronteret med en 17 procent h\u00e6ldning.<\/p>","
\"Det var et 'oh sh*t' \u00f8jeblik,\" fortalte McNulty journalister i m\u00e5l, if\u00f8lge Cyclingweekly.com, og tilf\u00f8jede, at hans ben krampede op ad den sidste stigning.<\/p>","
\"Med 100 meter tilbage regnede jeg ikke med at blive hentet, s\u00e5 ramte jeg muren og jeg kiggede tilbage og s\u00e5 at feltet var der,\" sagde han.<\/p>","
McNulty indr\u00f8mmede, at han havde undervurderet den sidste stignings sv\u00e6rhedsgrad.<\/p>","
\"Vi s\u00e5, at den var stejl, men jeg syntes de to f\u00f8rste stigninger var lidt overvurderede, s\u00e5 jeg regnede med, at det ville v\u00e6re det samme med denne, men den var meget v\u00e6rre,\" tilf\u00f8jede den tidligere juniorverdensmesteren i enkeltstart.<\/p>
\n\t \t\t\t\t
Annonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t
<\/div>\n\t\t\t\t\t\t
Uden radio
Amerikaneren fortalte også, at han ikke havde fået opdateringer fra sit hold på halvdelen af etapen på grund af problemer med radioen, men at det ikke havde gjort den store forskel.
"Jeg kørte bare så hårdt, som jeg kunne så længe som muligt. Jeg var overrasket over, at hullet var 42 sekunder og så kom motorcyklen tilbage og så var der 50 sekunder og jeg tænkte: 'wow, jeg har en chance.' "