BHS-Almeborg Bornholm forlænger med bundsolid kulturbærer
08. november 2018 11:33 af Rasmus Mikkelsen Foto: Henriette S. Brandt / Feltet.dk

BHS-Almeborg Bornholm oplyser i en pressemeddelelse, at de har forlænget kontrakten med den 22-årige Emil Toudal.

Med forlængelsen af kontrakten kan Toudal se frem til sin femte sæson på BHS-Almeborg Bornholm, når næste sæson skydes i gang. Toudal har i år blandt andet været en del af BHS-Almeborg Bornholms PostNord Danmark Rundt-hold, som fik Rasmus Quaade kørt frem til en samlet andenplads.

 

Holdets sportsdirektør, Christian Juul Andreasen, fortæller, at man på holdet er rigtig glade for at fortsætte samarbejdet med den altid pålidelige og stabile Toudal, som man tror på, kommer til at levere nogle personlige resultater i den kommende sæson.

 

”Emil har været med på vores hold siden efteråret 2014, hvor han kom til vores hold fra vores lokale fødekæde BCC. Vi tog ham til os, da han var nyoprykket førsteårs senior, og han har lært meget og rykket sig år for år. Han er en af vores mest pålidelige og stabile ryttere, og spørger du hvilken som helst rytter på vores hold, vil de svare, at Emil altid gør, hvad han får besked på. Han er en rigtig kulturbærer for vores cykelhold. Emil har i denne sæson vist, at han sagtens kan være med, hvor det er sjovt. Han vandt for eksempel bjergtrøjen i UCI 1.1 løbet Cholet - Pays de la loire efter et langt udbrud på mere end 180 km. Emil var også afsted i et af de såkaldte tv-udbrud på en etape under Post Nord Danmark rundt i år. Han bliver stærkere og stærkere år for år, og jeg er ret sikker på, at han udover, at han altid er der for de andre ryttere, nok også skal levere personlige resultater i 2019," lyder det fra Andreasen.

 

Også Toudal selv er tilfreds med den netop overståede sæson, og fortæller, at han er opsat på levere nogle resultater i 2019-sæsonen.

 

”Jeg er tilfreds med den sæson, som jeg fik leveret for holdet i år. Jeg fik kørt en stabil sæson uden en decideret off-day i nogen af de vigtige sæsonmål. Men min indsats bestod primært i at hjælpe de andre på holdet samt i udbrudstogter. I 2019 er jeg opsat på at skulle ud og levere resultater - allerhelst i løb som den danske postcup eller i UCI regi," udtaler Toudal.

DEL
KOMMENTARER

SENESTE

Alaphilippe: Strade Bianche og Milano-San Remo er blandt målene i 2019

Peter Sagan slår Tour-vinder i Shanghai

Nyt mærke indtager det danske marked med opsigtsvækkende tiltag

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

FREDAG

Vinderne ved Danish Bike Award 2018

Mikkel Bjergs holdkammerat forlader holdet for at følge OL-drømmen

Bendixen: Jeg er blevet rigere på erfaring

CAS opretholder fire års dopingkarantæne til italiener

BHS-Almeborg Bornholm henter stærk U23 rytter

Tour-vinder: Forvent ikke en fremragende sæsonstart

Mitchelton-Scott: Vi har masser af selvtillid

Contador udpeger Bernal som Tour-favorit

Dansk par sætter banerekord, mens et nyt hold bringer sig i spidsen i Gent

TORSDAG

UCI genindfører et sokkeregulativ

Caja Rural henter spansk banemester til landevejene

Latour glæder sig til ASO-løb i Shanghai

Gauda håber på meget tid med Pinot i 2019

Lappartient om Team Sky: De er lidt som et kedeligt fodboldhold

UCI giver Wout van Aert lov til at finde nyt hold

Fire års karantæne for brug af EPO stadsfæstes af UCI

Danskere får 18-årig amerikaner som holdkammerat

Kasper Würtz Schmidt skifter til Team Aura Energi

Dansk duo i front ved seksdagesløbet i Gent

ONSDAG

Campenaerts om timerekordsforsøg: Ikke helt på plads

To-meter-mand skifter til Israel Cycling Academy

U23-bruttolandsholdstruppen til 2019 er udtaget

De Gendt vil køre tre Grand Tours i 2019

Kristoff: Jeg håber, at holdet vil have mig til at vinde

Test: Isadore Thermerino Jersey

Top 10-rytter ved DM fortsætter karrieren hos WasteApp-O.B.Wiik

Rygte: 52-årige Tafi bliver holdkammerat med Valgren og Bak

Dansk Aqua Blue Sport-rytter ryster på hovedet af direktør

Tom Van Asbroeck skifter til Israel Cycling Academy

Lefevere: At vinde VM i holdtidskørsel var den ultimative triumf

Feltet.dk-skribent skifter til hollandsk cykelhold

Havik og Stroetinga til tops i Gent

TIRSDAG

EF henter talentfuld colombianer

To tidligere WorldTour-slovenere vender hjem

Jesper Hansen: Jeg har gode muligheder for Tour de France

Uheldig Katusha-rytter i asfalten igen på træningstur

Van der Poel øjner Paris-Roubaix og Gent-Wevelgem