BHS-Almeborg Bornholm forlænger med bundsolid kulturbærer
08. november 2018 11:33 af Rasmus Mikkelsen Foto: Henriette S. Brandt / Feltet.dk

BHS-Almeborg Bornholm oplyser i en pressemeddelelse, at de har forlænget kontrakten med den 22-årige Emil Toudal.

Med forlængelsen af kontrakten kan Toudal se frem til sin femte sæson på BHS-Almeborg Bornholm, når næste sæson skydes i gang. Toudal har i år blandt andet været en del af BHS-Almeborg Bornholms PostNord Danmark Rundt-hold, som fik Rasmus Quaade kørt frem til en samlet andenplads.

 

Holdets sportsdirektør, Christian Juul Andreasen, fortæller, at man på holdet er rigtig glade for at fortsætte samarbejdet med den altid pålidelige og stabile Toudal, som man tror på, kommer til at levere nogle personlige resultater i den kommende sæson.

 

”Emil har været med på vores hold siden efteråret 2014, hvor han kom til vores hold fra vores lokale fødekæde BCC. Vi tog ham til os, da han var nyoprykket førsteårs senior, og han har lært meget og rykket sig år for år. Han er en af vores mest pålidelige og stabile ryttere, og spørger du hvilken som helst rytter på vores hold, vil de svare, at Emil altid gør, hvad han får besked på. Han er en rigtig kulturbærer for vores cykelhold. Emil har i denne sæson vist, at han sagtens kan være med, hvor det er sjovt. Han vandt for eksempel bjergtrøjen i UCI 1.1 løbet Cholet - Pays de la loire efter et langt udbrud på mere end 180 km. Emil var også afsted i et af de såkaldte tv-udbrud på en etape under Post Nord Danmark rundt i år. Han bliver stærkere og stærkere år for år, og jeg er ret sikker på, at han udover, at han altid er der for de andre ryttere, nok også skal levere personlige resultater i 2019," lyder det fra Andreasen.

 

Også Toudal selv er tilfreds med den netop overståede sæson, og fortæller, at han er opsat på levere nogle resultater i 2019-sæsonen.

 

”Jeg er tilfreds med den sæson, som jeg fik leveret for holdet i år. Jeg fik kørt en stabil sæson uden en decideret off-day i nogen af de vigtige sæsonmål. Men min indsats bestod primært i at hjælpe de andre på holdet samt i udbrudstogter. I 2019 er jeg opsat på at skulle ud og levere resultater - allerhelst i løb som den danske postcup eller i UCI regi," udtaler Toudal.

DEL
KOMMENTARER

SENESTE

Fini og makker på podiet i sidste Cape Epic-afdeling

Optakt: 1. etape af Volta a Catalunya

Optakt: Volta a Catalunya

Optakt: Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Optakt: E3 BinckBank Classic

Cecilie Uttrup tager flot tredjeplads i Trofeo Binda

Van der Poel løber med sejren efter Lasse Norman-udbrud

LIVE nu: Norman i udbrud i Roubaix-generalprøve

Greipel ville fortsætte hos Lotto-Soudal

Valverde: Jeg kunne ikke ende højere

Quick-Steps arbejde dræbte Van Avermaet

Van Aert irriteret: Jeg begik en fejl

Følg stjernernes kamp i de catalanske bjerge

Vital Concept: ASO ville gerne have Barguil i stedet for os

Louis Bendixen sæsondebuterer i Tour de Normandie

Optakt: GP de Denain

Fabio Aru skal opereres - ude af Giro d'Italia

Få 26% rabat på alt Feltet.dks webshop i dag

Australsk føring cementeret i Manchester

Van der Poel træner igen

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

LØRDAG

Dårlig positionering kostede for Cort

Trentin: Jeg havde kun det ene skud

Kwiatkowski begik en fejl på Poggio

Sagan: Det var en mærkelig spurt

Stolt to'er: Alaphilippe var urørlig

Alaphilippe: 600 meter-mærket var afgørende

Lars Bak vil gøre status på cykelkarrieren i juni

Alaphilippe vinder et hæsblæsende Milano-Sanremo

Yates inden Catalonien: Vallter 2000-stigning kan blive afgørende

LIVE nu: Hvem vinder årets første monument?

Gilbert om stærkt Quick-Step-hold: Selvfølgelig har hver rytter egne ambitioner

Optakt: Milano-Sanremo

Van Aert drømmer om at angribe i mytisk Milano-Sanremo

Før Milano-Sanremo: Degenkolb føler sig tilbage på sit topniveau

Uheldige Riwal ramt af stort styrt i belgisk finale

Ackermann øjner ny WorldTour-triumf efter belgisk revanche

Holm og Bays Radio Tour - Milano-Sanremo er finale, finale, finale

FREDAG

Holm og Bays Radio Tour - Magnus Corts helt store mål er Milano-Sanremo

SIDSTE CHANCE: Sæt dit managerhold til Forårsklassikerne

Forud for sæsonens første monument: Se de seneste to års vindere