BHS-Almeborg Bornholm forlænger med bundsolid kulturbærer
08. november 2018 11:33 af Rasmus Mikkelsen Foto: Henriette S. Brandt / Feltet.dk

BHS-Almeborg Bornholm oplyser i en pressemeddelelse, at de har forlænget kontrakten med den 22-årige Emil Toudal.

Med forlængelsen af kontrakten kan Toudal se frem til sin femte sæson på BHS-Almeborg Bornholm, når næste sæson skydes i gang. Toudal har i år blandt andet været en del af BHS-Almeborg Bornholms PostNord Danmark Rundt-hold, som fik Rasmus Quaade kørt frem til en samlet andenplads.

 

Holdets sportsdirektør, Christian Juul Andreasen, fortæller, at man på holdet er rigtig glade for at fortsætte samarbejdet med den altid pålidelige og stabile Toudal, som man tror på, kommer til at levere nogle personlige resultater i den kommende sæson.

 

”Emil har været med på vores hold siden efteråret 2014, hvor han kom til vores hold fra vores lokale fødekæde BCC. Vi tog ham til os, da han var nyoprykket førsteårs senior, og han har lært meget og rykket sig år for år. Han er en af vores mest pålidelige og stabile ryttere, og spørger du hvilken som helst rytter på vores hold, vil de svare, at Emil altid gør, hvad han får besked på. Han er en rigtig kulturbærer for vores cykelhold. Emil har i denne sæson vist, at han sagtens kan være med, hvor det er sjovt. Han vandt for eksempel bjergtrøjen i UCI 1.1 løbet Cholet - Pays de la loire efter et langt udbrud på mere end 180 km. Emil var også afsted i et af de såkaldte tv-udbrud på en etape under Post Nord Danmark rundt i år. Han bliver stærkere og stærkere år for år, og jeg er ret sikker på, at han udover, at han altid er der for de andre ryttere, nok også skal levere personlige resultater i 2019," lyder det fra Andreasen.

 

Også Toudal selv er tilfreds med den netop overståede sæson, og fortæller, at han er opsat på levere nogle resultater i 2019-sæsonen.

 

”Jeg er tilfreds med den sæson, som jeg fik leveret for holdet i år. Jeg fik kørt en stabil sæson uden en decideret off-day i nogen af de vigtige sæsonmål. Men min indsats bestod primært i at hjælpe de andre på holdet samt i udbrudstogter. I 2019 er jeg opsat på at skulle ud og levere resultater - allerhelst i løb som den danske postcup eller i UCI regi," udtaler Toudal.

DEL
KOMMENTARER

SENESTE

Kongeligt besøg ved VM i cyklecross i Bogense

Optakt: 4. etape af Tour Down Under

Riwal Readynez skal ikke længere være orange: Ny trikot præsenteret

Tour Down Under-analyse: Dårlig form, Sagan?

Der var ’onde’ tanker bag årets DM-rute i cross

Beslutningen om Giro-wildcard udskydes til næste uge

Filippo Pozzato efter karrierestop: Spiller hockey og sælger luksusbiler i Monaco

Ti ryttere du bør følge på Strava - Med Powerdata

Bekræftet: Fabio Aru skal køre Giro d’Italia

Woods indstillet på at være hjælper i Touren

Porte: Woods er den stærkeste

Bahrain-rytteres løn forsinket – Nibali iblandt

Produktnyt: ASSOS S9 bibshorts

Bevin: Det kunne være gået helt amok

Impey ville gerne have vundet etapen

Tilfreds Sanchez: Svært at slå Sagan

Poels tror på Team Skys fremtid - håber at forlænge

Glad Sagan: Sanchez var meget tæt på at tage sejren

Bak tror på Valgren i klassementet Down Under

Test: Giant Revolt Advanced 1 Gravelbike

Sagan genvandt kuperet etape

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

ONSDAG

Sunweb forlænger med Lippert og Mackaij

Hayman blæst bagover af publikum

Van Avermaets løjtnant klar på World-Touren igen

Belgisk mester drømmer om Flandern Rundt

Optakt: 3. etape af Tour Down Under

Tour Down Under-analyse: Gentager historien sig, Richie?

Bedre muligheder for at følge stjernernes opvarmning i Volta ao Algarve

Haller fortsætter trods styrt

Jonas Vingegaard – Hvad kan vi forvente i 2019?

Tour of Oman-ruten præsenteret

Stor tv-oversigt: Disse løb kan du se på dansk tv

Viviani: Vi var aldrig rigtigt med

Hester på podiet i Bremen - belgiere tog sejren

Langvad og Van Der Breggen udgør skræmmende duo til Cape Epic

Få info om alle professionelle cykelhold - både herrer og damer

Herning Cykle Klub har DCU-teamet klar til 2019

Sagan: Bevin vandt ret let

Ewan: En sprinter er altid skuffet over en andenplads

Ombejlet Nibali er åben for kontrakttilbud