
Ifølge en belgisk ekspert er der flere grunde til Remco Evenepoels valg af Grand Tour. Et af dem er holdets manglende styrke.
Annonce
Quick-Step Alpha Vinyl er ikke stærke nok som hold til at gå efter Tour de France.
Det slår det belgiske medie Sporzas ekspert Renaat Schotte fast.
Belgieren er ligesom en anden ekspert enig om, at der på forhånd var lagt op til, at verdensmesteren skulle vælge Giro d’Italia som Grand Tour med henblik på de 70 kilometers tidskørsel.
"Jeg tror ikke, at der var megen tvivl hos Quick Step, da der skulle foretages en afvejning mellem Giro og Tour. Ruterne talte trods alt for sig selv,” fortæller han. Men det var ikke det afgørende i beslutningen.
"Hovedårsagen er, at holdet endnu ikke er klar til det. Jeg tror, at Evenepoel er klar til Touren, det har han allerede vist, men hans hold er ikke klar i bredden,” mener Schotte.
"Hos ‘The Wolfpack’ er det bedre at vente til transfervinduet 2023 for at styrke Tour-kernen først for at sætte alt ind på Touren i 2024,” fortæller han videre.
Annonce
I denne transfervindue har holdet hentet klatreren Jan Hirt ind.
Snart vil der komme en analyse af Quick-Step Alpha Vinyls transfersæson.
Annonce
SENESTE
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce