Alex Aranburu tog tirsdag sin første sejr på WorldTouren, da han snød de øvrige favoritter og kørte solo over målstregen på 2. etape af Baskerlandet Rundt. Efter etapesejren drømmer Aranburu nu endnu større.
Annonce
Alex Aranburu holder sine klassementsmuligheder åbne efter sejren på 2. etape af Baskerlandet Rundt.
Det skriver Astana på deres hjemmeside.
Efter et kontraangreb på den sidste nedkørsel slog 25-årige Aranburu et afgørende hul til resten af favoritterne. Astana-rytteren kunne derfor køre over målstregen i ensom majestæt og tage sin første sejr på WorldTouren.
Med sejren følger Aranburu op på sin stærke enkelstart på 1. etape, hvilket placerer baskeren på en foreløbig andenplads kun fem sekunder efter løbets førende rytter, Primoz Roglic.
Dette får nu Aranburu til at drømme endnu større i hjemlandets løb.
”Jeg vil forsøge at gøre mit bedste og se hvor det fører mig hen. Jeg havde aldrig troet, at jeg skulle komme til Itzulia (Baskerlandet Rundt) og kæmpe med om klassementet, men jeg har det godt og jeg havde det også godt i går,” siger Aranburu.
Annonce
Sejren er ikke kun Aranburus første i år, men også Astana-holdets første sejr i 2021-sæsonen.
”At vinde hjemme i Baskerlandet Rundt er meget specielt. Holdet har haft nogle gode resultater i år, men havde endnu ikke vundet, så det er altid dejligt (at vinde, red.),” lyder det fra etapevinderen.
Også Giuseppe Martinelli, sportsdirektør på Astana, er glad for resultatet, og ser frem til de næstkommende etaper.
”Vi er alle meget glade, eftersom det er vores første sejr i sæsonen. Vi har en stærk gruppe af ryttere og vi vil sigte efter mere i dette løb.”
Annonce
SENESTE
Landevej
Landevej
Landevej
Cykelsøgemaskinen VELOMIO.com, der sammenligner produkter og priser fra +150 cykelforretninger, har fundet nedenstående aktuelle tilbud.
Landevej
Landevej
Landevej
Landevej
Annonce