Andreassen og Bohé sejrede i Shimano Ligaen - men ikke samlet
24. september 2018 15:07 af Jesper Johannesen

Simon Andreassen og Caroline Bohé vandt søndag femte og sidste afdeling af Shimano Ligaen i Bagsværd. Ingen er de to verdensstjerner vandt dog samlet. 

Femte afdeling af Shimano Ligaen blev i går kørt i Bagsværd. Simon Andreassen vandt den sidste afdeling, hvor verdensstjernen startede med at køre væk sammen med Klaus Nielsen og Jonas Lindberg, men på fjerde ud af seks omgange kørte den tidligere verdensmester alene væk. 

Ingen kunne hente Simon Andreassen, som tog en flot sejr foran Benjamin Justesen og Klaus Nielsen. Samlet var det dog Benjamin Justesen som vandt Cuppen, da han har kørt meget stabilt i alle afdelinger. 

Hos kvinderne viste Caroline Bohé klassen og sejrede med et minut foran Ann-Dorthe Lisbygd, mens Viktoria Smidth Knudsen blev treer. Ann-Dorthe Lisbygd vinder Shimano Ligaen samlet. 

Caroline Bohé kan med sejren rejse til Østrig, hvor hun lørdag skal forsøge at hjælpe Cecilie Uttrup Ludwig til en VM-medalje i landevejscykling.
 

Resultat af 5. afdeling
1 Simon Andreassen - Specialized Racing XC 01:36:13
2 Benjamin Justesen - Team Velofit - Commit 01:36:53
3 klaus nielsen - Roskilde Mountain Bike Klub 01:37:57
4 Erik HÆGSTAD - Lillehammer CK 01:38:37
5 Sakari LEHTINEN - Hyvinkään Pyöräilijät 01:39:03
6 Jonas Lindberg - Gl Rye MTB 01:39:12
7 Niels Bech Rasmussen - Roskilde Mountain Bike Klub 01:39:17
8 Sigurd Salberg PEDERSEN - Lillehammer CK 01:39:30
9 Anders Laustsen - Team Amaton Sponz 01:41:23
10 Mathias Rosenberg Pedersen - Team Amaton Sponz 01:43:00
11 Ingvar OMARSSON - Novator - Kria 01:43:33
12 Adam Gustafsson - Eksjö CK 01:43:34
13 Erik Aagaard - Team Velofit - Commit 01:43:57
14 Jack KOK - Länna Sport CK 01:44:37
15 Malte Birch - Holte MTB Klub 01:44:38
16 Niklas Petersen - Team Amaton Sponz 01:45:07
17 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense 01:45:52
18 Torben Severinsen - Hammel Cykle Klub 01:46:28
19 Magnus FAANES - Lillehammer CK 01:46:46
20 Jakob Toft Pedersen - Hammel Cykle Klub 01:46:51
21 Nils LILLPERS - Team TCM Sweden 01:47:09
22 Helgi Winther Olsen - MTB fo 01:47:14
23 Rasmus Harder - Dansk Mountainbike Klub 01:47:35
24 Thomas Dahl - Varde Cykelklub 01:48:38
25 Nicolai Østergård - Varde Cykelklub 01:49:15
26 Kasper Gottlieb - Team Amaton Sponz 01:49:42
27 Kasper Kragbæk Kristensen - Team Rold Skov Elite 01:50:25
28 Mads Faartoft - Varde Cykelklub 01:50:35
29 Lars Johnsen - Aalborg Mountainbikeklub 01:53:34
30 Bjarki BJARNASSON - HFR 01:55:34
31 Sigurd Klemmensen - Varde Cykelklub -

 
Samlet slutstilling

1 Benjamin Justesen - Team Velofit - Commit 850
2 Niels Bech Rasmussen - Roskilde Mountain Bike Klub 570
3 Simon Andreassen - Specialized Racing XC 540
4 Anders Laustsen - Team Amaton Sponz 504
5 klaus nielsen - Roskilde Mountain Bike Klub 350
6 Mathias Rosenberg Pedersen - Team Amaton Sponz 340
7 Niklas Petersen - Team Amaton Sponz 308
8 Jakob Toft Pedersen - Hammel Cykle Klub 302
9 Jonas Lindberg - Gl Rye MTB 300
10 Malte Birch - Holte MTB Klub 288
11 Kasper Kragbæk Kristensen - Team Rold Skov Elite 230
12 Erik Aagaard - Team Velofit - Commit 228
13 Snorre Larsen - Team Amaton Sponz 228
14 Jens Emil Sloth Nielsen - CycleSport MTBK Silkeborg 222
15 Christian Svendsen - Team Rold Skov Elite 212
16 Sebastian Fini Carstensen - CST Sandd American Eagle Mountainbike Racing Team 200
17 Ingvar OMARSSON - Novator - Kria 196
18 Sakari LEHTINEN - Hyvinkään Pyöräilijät 190
19 Henrik Baltzersen - Racing Viborg 188
20 Ketil Nordestgaard - Varde Cykelklub 188
21 Michael OLSSON - SERNEKE ALLEBIKE MTB TEAM 170
22 Helgi Winther Olsen - MTB fo 160
23 Torben Severinsen - Hammel Cykle Klub 154
24 Anders Halland JOHANNESSEN - TEAM SØRENSEN RACING 150
25 Jesper Trans - Morsø Cykel Klub 148
26 Esben Theibel - Aarhus MTB 146
27 Rasmus Harder - Dansk Mountainbike Klub 140
28 Kasper Gottlieb - Team Amaton Sponz 132
29 Erik HÆGSTAD - Lillehammer CK 130
30 Martin Larsen - Svendborg Mountainbike Klub 130
31 Tom VAN INGELGOM - KTM Bike Vision 130
32 Sigurd Klemmensen - Varde Cykelklub 126
33 Karol Michalski - Pronghorn Racing 122
34 Simon QVORTRUP - Cyclesport MTBK Silkeborg 118
35 Mathias Knudsen - Team Velofit - Commit 118
36 Jonas lemvig - Team Flammen MTB 110
37 Nikolaj Meier Iversen - Aarhus MTB 100
38 Emil Hasund EID - Kloppa Offroad Klubb Team Elite 100
39 Carsten Pedersen - Team Flammen MTB 98
40 Thomas Dahl - Varde Cykelklub 94
41 Thorbjørn Kristensen - Cykling Odense 92
42 Magnus FAANES - Lillehammer CK 92
43 Axel LINDH - Härnösands CK 90
44 Lars Johnsen - Aalborg Mountainbikeklub 86
45 Nicolai Østergård - Varde Cykelklub 82
46 Sigurd Salberg PEDERSEN - Lillehammer CK 80
47 Jens BERGMANN - SK Rye 80
48 Joel BURMAN - Borlänge Cykelklubb 80
49 Mads Faartoft - Varde Cykelklub 72
50 Johannes ALBERS - RSG Nordheide 72
51 Marcus Iversen - Mountain Bike Klub Silkeborg 72
52 Knut RØHME - TEAM SØRENSEN RACING 68
53 Adam Gustafsson - Eksjö CK 64
54 Jesper SVENSSON - Skövde CK 62
55 Jack KOK - Länna Sport CK 60
56 Mats Tubaas GLENDE - Soon CK 58
57 Kim Johannsen - Dansk Mountainbike Klub 56
58 Lasse Laugesen - Racing89ers 50
59 Rasmus Winther - Aalborg Mountainbikeklub 48
60 Nils LILLPERS - Team TCM Sweden 46
61 Morten Gadgaard - Varde Cykelklub 46
62 Gustaf DARRASSON - HMTBK 42
63 Ryan Gormly - MTB Kolding 42
64 Ole Jespersen - Team Flammen MTB 40
65 Thomas Steinthal - Holte MTB Klub 32
66 Bjarki BJARNASSON - HFR 28
67 Nicklas Bols - Team Rold Skov Elite 22
68 Emil BACKLUND - Cykelklubben Master 20
69 Jan Erik KØRRA - Lillehammer Cykleklubb 14
70 Ola Jåvold LANDMARK - Bærum og Omegn Cykelklub 10


Resultat af 5. afdeling (Kvinder)
1 Caroline Bohé - Holte MTB Klub 01:33:27
2 Ann-Dorthe Lisbygd - Team Amaton Sponz 01:34:47
3 Viktoria Smidth knudsen - Dansk Mountainbike Klub 01:34:55
4 Camilla Knudsen - Varde Cykelklub 01:37:34
5 Malene Fredlund Degn - Ghost Factory Racing 01:38:20
6 Janni Spangsberg - Varde Cykelklub 01:38:29
7 Noora KANERVA - Team Trek Women Finland 01:42:02
8 Sigrid Andrea FLØGSTAD - Lillehammer CK 01:42:57
9 Signe Koch - Team Amaton Sponz 01:44:17
10 Mette Fugl - Cykle Klubben Nordsjælland 01:53:26


Samlet slutstilling (Kvinder)

1 Ann-Dorthe Lisbygd - Team Amaton Sponz 840
2 Camilla Knudsen - Varde Cykelklub 740
3 Viktoria Smidth knudsen - Dansk Mountainbike Klub 700
4 Caroline Bohé - Holte MTB Klub 400
5 Maj Schneider Thomsen - Aalborg Mountainbikeklub 400
6 Janni Spangsberg - Varde Cykelklub 360
7 Signe Koch - Team Amaton Sponz 328
8 Lisette Rosenbeck Christensen - Team Amaton Sponz 260
9 Emma Lyngholm - Team Rold Skov Elite 246
10 Marlene Jakobsen - Racing89ers 190
11 Helle Haugaard Jessen - CycleSport MTBK Silkeborg 170
12 Sigrid Andrea FLØGSTAD - Lillehammer CK 150
13 Ingrid Sofie Bøe JACOBSEN - BIRK SPORT RACING 150
14 Mette Fugl - Cykle Klubben Nordsjælland 136
15 Marit SVEEN - TEAM SØRENSEN RACING 130
16 Malene Fredlund Degn - Ghost Factory Racing 110
17 Noora KANERVA - Team Trek Women Finland 90
18 Marianne Westergaard - Varde Cykelklub 80
19 Alina JOHANSSON - Mjölby CK 80
20 Didi De Vries - Trek-Bioracer Mountainbike Team 70
21 Charlotte Longhi - Specialized Workforce Racing Team 64
22 Anna Stray Rongve - CK Haugaland 62
23 Martine OPSAHL - TEAM SØRENSEN RACING 60
24 Celine Gees SOLHEIM - IF Frøy 58

DEL
KOMMENTARER

TIRSDAG

Pierre Latour har haft en dårlig optakt til titelforsvar: Jeg var ikke på cyklen i fire måneder

Huub-Wattbike om UCIs World Cup-ændringer: Det ødelægger sporten

Optakt: Halle-Ingooigem

Medie: Gilbert ikke udtaget til Tour de France

Rolland kæmper for at finde niveauet

Van Avermaet i OL-dilemma

Optakt: Nationale enkeltstartsmesterskaber

Wanty klar med det endelige Tour-mandskab

Brian Holm forud for Touren: Jeg tror på Fuglsang

Præmier til top 100 og dagspræmier i Tour-spillet

Honoré er til start ved belgisk endagsløb

Følg onsdagens formtest frem mod de nationale mesterskaber

AG2R forlænger kontrakten med hovedsponsor

Tidligere CSC-rytter etablerer nyt spansk kvindehold

Lotto-manager: Alle kører for Ewan i Touren

Efter hjertefejl: Kiryienka genvinder enkeltstart ved European Games

Produktnyt: Scott Addict RC

Nyt colombiansk stjerneskud rygtes til UAE og Astana

Rift om Wanty-kaptajn: Klausul kan sende ham til FDJ

Medie: Benoot millimeter fra at blive Sunweb-rytter

Oversigt: Tre ud af 22 hold er udtaget til Tour de France

Schweizisk magtdemonstration på enkeltstarten ved European Games

Vingegaard på vej tilbage fra skade og ser frem mod DM

AG2R uden Bardet ved de franske mesterskaber

Bekræftet: Her er Lotto Soudals Tour de France-trup

Gazzettaen: Aru kører Tour de France

Sejrende Wiebes: En sprinter søger altid bekræftelse

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

MANDAG

Campenaerts melder sig klar til nationale mesterskaber i enkeltstart

Medie: Disse Lotto-ryttere skal støtte Caleb Ewan i Touren

Patrick Konrad sikrer første WorldTour-podieplads

Overrasket Siggaard: Tænkte ikke, at det ville ske

Dennis kan ikke forklare klatrerbenene: Det skete bare

Bernal tilbyder sin hjælp: Thomas bliver Tour-kaptajn

Team Virtu Cycling lukker efter denne sæson

Sportsdirektør: Hagen kan vinde Tour-etaper uden superform

Ulissi klar til trøjejagt: Formen er fantastisk

Vaughters om Wiggins: En vinder født på slagmarken

Ny mester fra European Games: Alt fungerede perfekt

Démare efter etapesejre: Klar til det franske mesterskab

Würtz Schmidts hollandske overmand: Griber chancen, når jeg får den

Arkea Samsic udtager sine første seks ryttere til Touren

Tusindvis af cykelryttere på vejene lørdag

Hjælp os - Vind en Garmin Egde 530

Valverde efter sejr i Frankrig: Jeg bliver ikke holdkaptajn i Touren

Ballerini og Wiebes øverst på podiet ved European Games

Ewan: Vi prøvede en anderledes taktik

Britisk kontinentalhold lukker efter denne sæson

Nizzolo hylder holdet efter sejr

Ubekræftet: Gaviria er ikke til start i Tour de France

Sejrende Carthy: Jeg vidste, at benene var gode

Stybar forlænger med Deceuninck-Quick Step

SØNDAG

Bernal efter stor sejr: Det giver selvtillid

Flotte danske resultater i Nations Cup LVM Saarland Trofeo

Massiv colombiansk dominans i Baby-Giroen

Merlier snød de store drenge i Elfstedenronde

Suveræne Rodenberg dansk U23-mester

Demare lukker og slukker i Frankrig

Ewan snød Groenewegen i spurten

Démare vinder fjerde etape af Route d'occitanie efter intens spurt

Carthy fuldender maraton-bedrift – Bernal sejrer samlet

Nizzolo efter etapesejren i Slovenien Rundt: Det var en lang spurt

Nizzolo vinder sidste etape - Ulissi tager samlet sejr i Slovenien Rundt

Giacomo Nizzolo vinder sidste etape i Slovenien - Ulissi tager samlet sejr

Hodeg: Holdet var fantastisk

Første sejr i sæsonen for Visconti

LIVE nu: Forsvarer Bernal sig på den sidste vilde bjergetape?

Sosa: Jeg havde brug for denne sejr

Rohan Dennis: Jeg var ikke klar over, at træningen var gået så godt

Hodeg og Deceuninck-Quick Step triumferede i Heistse Pijl

Würtz Schmidt: Planen var at gøre løbet hårdt

Jumbo-Visma-rytter om sin første sejr: Det skulle jo ske en dag

LØRDAG

Det colombianske stjerneskud frygtede at tabe trøjen i Schweiz

Optakt: Søndagens etaper i Slovenien, Holland og Frankrig

Lampaert efter første sejr i 12 måneder: Jeg havde ikke forventet det

Optakt: 9. etape af Tour de Suisse

Søren Kragh: En skuffelse, at jeg ikke var tættere på sejren

Ulissi: Vi vidste, at Visconti var hurtigst

Tour de Suisse-analyse: Vidunderbarnets fænomenale forsvar

Følg de afsluttende etaper i Slovenien, Frankrig og Holland

Mads Würtz tre'er på afkortet etape