Alec Segaert skifter fra Lotto-Dstny Development Team til ProTour-holdet Lotto-Dstny.
Annonce
Alec Segaert skal allerede fra denne s\u00e6son m\u00e5le sig med de helt tunge drenge.<\/p>","
Det meddeler Lotto-Dstny-holdet p\u00e5 sin hjemmeside.<\/p>","
Den blot 20-\u00e5rige belgier skifter nemlig fra Lotto-Dstny Development Team til ProTour-holdet Lotto-Dstny, hvor han blandt andet bliver holdkammerat med danske Andreas Kron.<\/p>","
\u201dAlec Segaert er et af de st\u00f8rste talenter i vores udviklingsteam. Derfor blev vi allerede i sidste s\u00e6son enige om en kontrakt indtil 2025. Sammen med ham har vi lavet en individuel plan, som vi mener passer bedst til hans udvikling,\u201d udtaler holdets sportsdirekt\u00f8r Kurt Van de Wouwer.<\/p>","
Selvom Segaert tr\u00e6der op i de professionelle r\u00e6kker, vil han forts\u00e6tte med at konkurrere mod sine j\u00e6vnaldrende.<\/p>","
\u201dAlec har stadig nogle vigtige m\u00e5l i U23-kategorien, og han vil stadig kunne forf\u00f8lge disse m\u00e5l som medlem af vores ProTeam,\u201d siger van de Wouwer og understreger, at den 20-\u00e5rige vil blive en vigtig rytter for holdet.<\/p>
Annonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t
”Ved at træde til nu vil han bringer en masse værdi ind på vores ProTeam og være med til at opbygge holdets fremtid,” slutter sportsdirektøren.
Alec Segaert blev i 2022 nummer to til verdensmesterskabet i U23-enkelstart. Han vandt derudover U23-udgaven af klassikeren Lombardiet Rundt tilbage i oktober.
Stortalent takker nej trods tilbud fra flere hold »
Sølvvinder: Glad for sølv bag sådan en bjørn »
Belgisk enkeltstartskomet får professionel kontrakt »
Bronzevinder: Wang er den perfekte verdensmester »
Nykåret europamester skifter til Lotto Soudal »
SENESTE