Komplette startlister til DM i Middelfart
23. august 2020 05:59Foto: Sirotti
af Mathias Blohm

Der bliver godt med stjernestøv i Middelfart, når den fynske købstad den 23. august byder blandt andet verdensmesteren og den forsvarende danmarksmester velkommen til 87. udgave af DM i linjeløb.

Første sejr i regnbuetrøjen for Mads Pedersen i Polen!

se mere cykling på

Jens Olsen blev i 1897 den første danske mester i linjeløb.

 

Siden er titlen blevet uddelt 86 gange, og i 2020 bliver det i Middelfart, at årets vinder af den ikoniske dannebrogstrikot skal findes.

 

Af de 23 danske WorldTour-ryttere har 13 skrevet sig på startlisten, og de suppleres af 14 ryttere fra tre ProTeams, mens hele 30 kontinentalryttere også vil være at finde på de fynske landeveje den. 23. august.

 

Rytterne starter på Havnegade i Middelfart kl. 13:30, herfra går ruten mod øst, inden rytterne tæt ved Den Nye Lillebæltsbro vender om og kører tilbage mod vest. Her når de næsten Den Gamle Lillebæltsbro, inden de på den kuperede strækning i Kongebroskoven atter kører mod øst og Havnegade.

 

Turen er i alt 11,7 kilometer lang, og for herre-eliten skal den tilbagelægges 17 gange for i alt 198,9 kilometer. Ruten er ens for junior-herrerne, der allerede klokken 7:30 starter på den første af i alt ni omgange og i alt 105,3 kilometer.

 

Hos kvinderne er der samlet start for Dame-A, Dame-B og Dame-junior klokken 10:30. Her skal alle klasse ligeledes ud på i alt ni omgange.

 

Startlister:

 

Elite-herrer: 
1 Michael Mørkøv Deceuninck Quick - Step Floors 
2 Kasper Asgreen Deceuninck Quick - Step Floors 
3 Mikkel Frølich Honoré Deceuninck Quick - Step Floors 
4 Mads Pedersen Trek-Segafredo
5 Niklas Eg Trek-Segafredo
6 Alexander Kamp Trek-Segafredo 
7 Andreas Lorentz Kron Riwal Readynez Cycling Team 
8 Christoffer Lisson Riwal Readynez Cycling Team 
9 Emil Nygaard Vinjebo Riwal Readynez Cycling Team 
10 Jesper Schultz Riwal Readynez Cycling Team 
11 Rasmus Bøgh Wallin Riwal Readynez Cycling Team 
12 Rasmus Christian Quaade Riwal Readynez Cycling Team 
13 Tobias Mørch Kongstad Riwal Readynez Cycling Team 
14 Aksel Bech Skot-Hansen Team coloQuick 
15 Alexander Salby Team coloQuick 
16 Andreas Brandt Aidel Team coloQuick 
17 Anthon Charmig Team coloQuick 
18 Daniel Bligaard Lyhne Team coloQuick 
19 Frederik Wandahl Team coloQuick
20 Jeppe Aaskov Pallesen Team coloQuick 
21 Mads Østergaard Kristensen Team coloQuick
22 Nicolai Philip Brøchner Nielsen Team coloQuick 
23 Oliver Wulff Frederiksen Team coloQuick 
24 Rasmus Lund Pedersen Team coloQuick 
25 Sebastian Kolze Changizi Team coloQuick
26 William Blume Levy Team coloQuick 
27 Emil Toudal BHS - PL Beton Bornholm
28 Frederik Muff BHS - PL Beton Bornholm
29 Frederik Irgens Jensen BHS - PL Beton Bornholm
30 Jeppe Hanssing BHS - PL Beton Bornholm
31 Joshua Amos Gudnitz BHS - PL Beton Bornholm 
32 Mads Baadgaard Rahbek BHS - PL Beton Bornholm
33 Marcus Sander HansenBHS - PL Beton Bornholm 
34 Martin Toft MadsenBHS - PL Beton Bornholm 
35 Mathias Bregnhøj BHS - PL Beton Bornholm 
36 Mathias Bundsgaard Matz BHS - PL Beton Bornholm
37 Mikkel Øritsland BHS - PL Beton Bornholm
38 Thomas Rald Kaspersen BHS - PL Beton Bornholm 
39 Frederik Rodenberg Madsen Uno-X Development Team 
40 Jacob Hindsgaul Uno-X Development Team 
41 Johan Price-Pejtersen Uno-X Development Team 
42 Julius Johansen Uno-X Development Team
43 Morten Hulgaard Uno-X Development Team
44 Niklas Larsen Uno-X Development Team 
45 Anders Fynbo Team IBT-Ridley Sydkysten
46 Arne Birkemose Team IBT-Ridley Sydkysten
47 Jonas Flø Pedersen Team IBT-Ridley Sydkysten
48 Marckus Njor Team IBT-Ridley Sydkysten
49 Matias Gunnar Malmberg Team IBT-Ridley Sydkysten
50 Nicholas Thorøe-Hansen Team IBT-Ridley Sydkysten 
51 Peter Visby Team IBT-Ridley Sydkysten 
52 Rasmus Hestbek Lund Team IBT-Ridley Sydkysten 
53 Thomas Brayan-Lund Team IBT-Ridley Sydkysten 
54 Thorolf Rønhede Team IBT-Ridley Sydkysten
55 Jonas Vingegaard Team Jumbo Visma 
56 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb 
57 Jesper Hansen Cofidis Solutions Crédits 
58 Sebastian Fini Carstensen CST PostNL Bafang MTB Team 
59 Rasmus Byriel Iversen Lotto Soudal 
60 Christian Gorm Albrechtsen Antiga Casa Bellsolà-Girona 
61 Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb 
62 Andreas Stokbro Nielsen NTT Pro Cycling 
63 Michael Carbel NTT Pro Cycling 
64 Andreas Larsen Team Eiland Electric Carl Ras 
65 Peter Busk Team Eiland Electric Carl Ras
66 Klaus Nielsen ABC 
67 Anders Bruun Team Give Elementer 
68 Daniel Guld Team Give Elementer 
69 Jeppe Falk-KristensenTeam Give Elementer
70 Thomas Bilde Team Give Elementer
71 August Mors Poulsen Team AURA - JSdk
72 Frederik Thomsen Team AURA - JSdk
73 Jacob Gye Madsen Team AURA - JSdk
74 Jonas Nygaard Perto Team AURA - JSdk
75 Nils Lau Broge Team AURA - JSdk
76 Oskar Hvid Team AURA - JSdk
77 Robin Skivild Team AURA - JSdk
78 Anders Foldager Team Herning CK Elite 
79 Carl Friedrich Petersen Voldbjerg Team Herning CK Elite
80 Emil Vinther Schmidt Team Herning CK Elite 
81 Jannik Nedergaard Nielsen Team Herning CK Elite 
82 Jeppe Klein Jensen Team Herning CK Elite
83 Jonas Tanski Kristensen Team Herning CK Elite
84 Mads Andersen Team Herning CK Elite
85 Sebastian Ryttersgaard Team Herning CK Elite 
86 Sebastian T. Millinge Petersen Team Herning CK Elite
87 Frederik Uhre Team O B Wiik - Dan Stillads
88 Frederik Egehus Team O B Wiik - Dan Stillads
89 Jannik Ljungdahl Team O B Wiik - Dan Stillads
90 Joakim Mikkel Svensson Team O B Wiik - Dan Stillads
91 Mads Høiberg Klinke Team O B Wiik - Dan Stillads
92 Mads Schelde Berg Team O B Wiik - Dan Stillads
93 Mads Søgaard Mondrup Team O B Wiik - Dan Stillads
94 Magnus Rost Team O B Wiik - Dan Stillads
95 Peter Haslund Team O B Wiik - Dan Stillads
96 Sebastian Nielsen Team O B Wiik - Dan Stillads
97 Frederik Lund Team OK Kvickly Odder Elite
98 Johannes Rom Dahl Team OK Kvickly Odder Elite
99 Lasse Mikkelsen Team OK Kvickly Odder Elite
100 Stefan Ryom Team OK Kvickly Odder Elite
101 Søren Vosgerau Team OK Kvickly Odder Elite
102 Teit Christiansen Team OK Kvickly Odder Elite 
103 Thomas Koldkjær Decker Team OK Kvickly Odder Elite
104 Andreas Lund Andresen Team Sync - Giant 
105 Benjamin Movang Team Sync - Giant 
106 Christian Ingeman Lindquist Team Sync - Giant 
107 Daniel Stampe Team Sync - Giant 
108 Kasper Viberg Søgaard Team Sync - Giant 
109 Kristian Broløs Team Sync - Giant 
110 Magnus HennebergTeam Sync - Giant 
111 Magnus Bak Klaris Team Sync - Giant 
112 Mattias Nordal Team Sync - Giant 
113 Simon Jacob Svensson Team Sync - Giant 
114 Nicolaj Amping Ordrup Cykle Club 
115 Anders Alminde Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
116 Jakob Egholm Hagens Berman Axeon Cycling Team
117 Mathias Alexander E. Larsen Kometa Cycling Team 
118 Christopher Wolfgang Thomas Cykle Klubben Nordsjælland
119 Sebastian Juul Cykling Odense
120 Nicklas Jacobs Nissen Arbejdernes Bicycle Club (ABC) 
121 Christian Axelsen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 
122 Jonas Nordal Jakobsen Vejle Cykel Klub
123 Louis Bendixen Team Coop 
124 Lasse Norman Hansen Alpecin-Fenix
125 Klaus Hestkjær Team Eiland Electric Carl Ras 
126 Nils Bradtberg Team Eiland Electric Carl Ras 
127 Frederik Nybo Eriksen NTT Continental Cycling Team.
128 Mattias Skjelmose Jensen Trek-Segafredo 
129 Mathias Norsgaard JørgensenMovistar
  
U19-herrer: 
1 Phillip Mathiesen Team ABC Junior 
2 Carl-Frederik Bévort Team ABC Junior 
3 Adam Holm Jørgensen Team ABC Junior 
4 Gustav Wang Team ABC Junior 
5 Felix Fog Holst Larsen Team ABC Junior 
6 Nikolaj Mengel Team ABC Junior 
7 Sebastian Andreasson Team ABC Junior 
8 Emil Schandorff Iwersen Team ABC Junior 
9 Stian Rosenlund Team ABC Junior
10 Rasmus Søjberg Pedersen Give Cykelklub
11 Anders Bjørn Jørgensen Give Cykelklub
12 Boxuan Yang Give Cykelklub
13 Jeppe Nytofte Petersen Give Cykelklub
14 Kasper LæssøGive Cykelklub
15 Martin Egen Kristensen Give Cykelklub
16 Martin Schack Kjærgaard Give Cykelklub
17 Markus Bjørno Jensen Give Cykelklub
18 Jacob Christensen Team NPV - Carl Ras Roskilde 
19 Lucas Schrøder Team NPV - Carl Ras Roskilde 
20 Alexander Arnt Hansen Team NPV - Carl Ras Roskilde
21 Frederik Bjørn SørensenTeam NPV - Carl Ras Roskilde
22 Emil Als Feldberg Hansen Team NPV - Carl Ras Roskilde
23 Tobias lund Andresen Team NPV - Carl Ras Roskilde 
24 Albert Holm Team NPV - Carl Ras Roskilde
25 Kasper Andersen Team NPV - Carl Ras Roskilde 
26 Luis Carl Jørgensen Team NPV - Carl Ras Roskilde 
27 Poul Holten Andersen Team Audi CEC 
28 Daniel Lond Team Audi CEC 
29 Sebastian Roer Iversen Team Audi CEC 
30 Oskar Kromann Jensen Team Audi CEC
31 Philip Otte Mikkelsen Team Audi CEC
32 Carl Dalton Team Audi CEC
33 Oscar Bluhm Team Audi CEC
34 Pelle Køster Mikkelsen Team Audi CEC
35 William Harvald Team Audi CEC
36 Frederik Davidsen Team Fri BikeShop - Zealand
37 Magnus Machholdt Team Fri BikeShop - Zealand
38 Marius Mørkeberg Poulsen Team Fri BikeShop - Zealand
39 Nicklas Rydahl Team Fri BikeShop - Zealand
40 Mads Nørrevang Team Fri BikeShop - Zealand
41 Andreas Christiansen Team Fri BikeShop - Zealand 
42 Tobias Aagaard Hansen Team Fri BikeShop - Zealand 
43 Julius Nowak Dalner Team Herning CK Junior 
44 Oliver Heine Team Herning CK Junior 
45 Mathias Møller Jørgensen Team Herning CK Junior 
46 Rasmus MadsenTeam Herning CK Junior 
47 Nicolai B. Kristensen Team Herning CK Junior 
48 Sebastian Mikkelsen Team Herning CK Junior
49 Peter Asbjørn Hansen Team Herning CK Junior 
50 Mads Mosevang Pedersen Team Herning CK Junior 
51 Frederik Erringsø Team Herning CK Junior 
52 Kasper Due Kaspersen Team Mascot WorkWear 
53 Oliver B. Søndergaard Team Mascot WorkWear 
54 Christian Spang Kjeldsen Team Mascot WorkWear 
55 Lukas Lund Sørensen Team Mascot WorkWear 
56 Magnus Lorents Nielsen Team Mascot WorkWear 
57 Mads-Emil Dupont Hougaard Team Mascot WorkWear 
58 Dennis Lock Team Mascot WorkWear 
59 Simon Dalby Team Mascot WorkWear 
60 Morten Nørtoft Team Mascot WorkWear 
61 Victor Fanøe kronbæk Team NORD 
62 Jacob Christian Vestergaard Team NORD 
63 Julius Skovmand Lomholt Team NORD
64 Daniel Lysdal Buur Team SA-AL Køleteknik CEC
65 Jaspar Lonsdale Team SA-AL Køleteknik CEC
66 Rasmus Bisgaard Olsen Team SA-AL Køleteknik CEC
67 Yasin Grøn El Mahdi Team SA-AL Køleteknik CEC
68 Casper Kaysen Team Vifra Kvickly Odder
69 Jonas Larsen Team Vifra Kvickly Odder
70 Andreas Læssø Unger Team Vifra Kvickly Odder
71 Jonas Birk Madsen Team Vifra Kvickly Odder
72 Oscar Munk-Olsen Team Vifra Kvickly Odder
73 Jeppe Andreasen Team Vifra Kvickly Odder
74 Frederik Christensen Team Vifra Kvickly Odder
75 Oliver Friis Team Vifra Kvickly Odder
76 Mads Dupont Middelfart Cykel Club
77 Mads Nadhazi Almstrup Middelfart Cykel Club
78 Magnus Stilling Blichfeldt Middelfart Cykel Club
79 Jacob Degn Fryland Middelfart Cykel Club
80 Alfred Schultz Jølving Middelfart Cykel Club 
81 Joachim Farshøj Cykling Odense
82 Magnus Mathiesen Cykling Odense
83 Magnus Bächler Cykling Odense
84 Vitus Hovmøller Dinesen Amager Cykle Ring
85 Asger Røjbek Sørensen Bornholms Cycle Club
86 Anders Bang Cycling Club Hillerød
87 Hjalte Thor Knudsen Cycling Club Hillerød
88 Tim Hansen Esbjerg Cykle Ring
89 Oliver Monø Lolland-Falster Cykle Klub
90 Jonathan Stück Silkeborg IF Cykling
  
  
Elite-kvinder: 
1 Amalie Dideriksen Boels-Dolmans Cycling Team
2 Julie leth Ceratizit WNT Pro Cycling Team
3 Pernille Mathisen TEAM SUNWEB
4 Christina Siggaard LOTTO-SOUDAL
5 Emma Norsgaard J.Bigla
6 Kirstine Holt Dansk Mountainbike Klub
7 Fie Østerby Girona Club Esportiu Bike
8 Marie-Louise Krogager Team OCC
9 Kirsten Søvang Team OCC
10 Janni Bormann Team OCC
11 Katja-Lill Jensen Team OCC
12 Karoline Hemsen Cykling Odense
13 Maj Hinrichsen Cykling Odense
14 Ellen Højlund Klinge Cykling Odense
15 Amalie Winther Olsen Cykling Odense
16 Anna Sofie Thidemann Aalborg Cykle-Ring
17 Frederikke Asfeldt Herning Cykle Klub
18 Birgitte Krogsgaard Cykle Klubben Aarhus
19 Mette Egtoft Jensen ILLI-BIKES Cycling Team
20 Rikke Bak Dalgaard Amager Cykle Ring
21 Trine Holmsgaard Starcasino Team
22 Maja Winther Brandt Team OCC
23 Mette Kjærskov Cykling Odense
24 Laura Sandgaard Herning Cykle Klub
25 Rebecca Koerner Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
26 Viktoria Smidth Knudsen Amager CR
27 Amanda Guldbæk HansenRoskilde Cykle Ring
28 Line Berg Østergaard Onçafari Cycling Team
29 Kristine Krejsager Norvin Ordrup Cykle Club
30 Trine SchmidtILLI-BIKES Cycling Team
31 Cecilie Utrup Ludwig FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
32 Marita Jensen ABC
  
  
U19 Kvinder: 
33 Klara Sofie Skovgård Hansen Dansk Mountainbike Klub
34 Maria Bertelsen Team Rytger CYKELTØJ-ONLINEDK
35 Nadja Reichel Team Øresund Young Ladies 
36 Trille Reichel Team Øresund Young Ladies 
37 Laura Auerbach Lind Team Øresund Young Ladies 
38 Clara Westergaard Middelfart Cykel Club
39 Emma Schmidt Danielsen Slagelse Cykle Ring
40 Mille Troelsen Herning Cykle Klub
41 Kirstine Frida Rysbjerg Munk Amager Cykle Ring
42 Ida Mechlenborg KrumCykling Odense
44 Victoria LundKøge Cykel Ring
45 Julie UhreGive Cykelklub
48 Solbjørk Minke AndersonAmager Cykle Ring
49 Heidi Bech KjærgaardSydkystens Cycling
50 Trine AndersenHolstebro Cycleclub
DEL
DELTAG I DEBATTEN

SENESTE

Video i artiklenSe alle højdepunkterne fra 19. etape, hvor Søren Kragh vandt endnu en tour-sejr!

Video i artiklenSøren Kragh Andersen efter anden etapesejr: Jeg kunne ikke tro det

Video i artiklenMatteo Trentin: Jeg ville gerne have gået efter etapesejren

Video i artiklenKragh efter historisk sejr: Jeg skreg efter tiden, for jeg troede ikke på det

Video i artiklenEndnu en etapesejr til Søren Kragh i Tour de France!

Video i artiklenEndnu en etapesejr til Søren Kragh i Tour de France

Video i artiklenStærkt! Kragh angriber og skaber hul

Ulissi efter sejr i Luxembourg: Vi kæmpede med sidevinden

Video i artiklenNej, nej, nej! Sivakov styrter igen, igen!

Annemiek van Vleuten efter bristede VM-drømme: Ruten passede mig godt

Elisa Longo vinder i Giro Rosa – Uttrup firer

Ulissi tager førertrøje og etapesejr i Luxembourg på dramatisk etape

Uno-X vil skabe WorldTour-kvindehold med danske og norske ryttere

LIVE nu: Lykkes Sagans grønne kup?

Produktnyt: Opgraderet overgangs- og vinterkollektion fra hollandske Futurum

Campenaerts ser van Aert som favorit til VM i enkeltstart

Medie: Giro Rosa-etapvinder på vej til CCC-Liv

Schleck: Pogacar minder mig om mig selv

Jumbo-Visma-sportsdirektør smidt ud af Tour de France

Mitchelton-Scott svækket yderligere - Spratt også ude af Giro Rosa

Cykelrejser: Hvor går turen til i 2020?

Video i artiklenBliv guidet med cykelsøgemaskinen - Få rabatkoder og gode tilbud

Efter 18. etape i Touren: Sådan er klassementet på point

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

TORSDAG

Roglics taktik til tidskørsel endnu ikke fastlagt

Degenkolb: Betyder jeg var i god form til Touren

Video i artiklenOptakt: 19. etape af Tour de France

Van Vleuten ude af Giro Rosa og VM

Video i artiklenTour de France-analyse: Klasse fornægter sig ikke

Denz bedst på kongeetapen i Slovakiet

Hirschi: Kwiatkowski var virkelig stærk

Pogacar: Jeg ser frem til tidskørslen

Landa - Vi prøvede alt

Feltet.dk lancerer cykelduellen 2020

Prøv banecykling - slå til nu og spar 30%

Video i artiklenKwiatkowski: Jeg havde gåsehud de sidste kilometer

Video i artiklenEt kig frem mod ruten på 19. etape af Tour de France

Video i artiklenHøjdepunkter fra 18. etape af Tour de France

Video i artiklenKwiatkowski efter etapesejr: Jeg havde gåsehud de sidste mange kilometer

Video i artiklenKwiatkowski og Carapaz ruller over stregen side om side – Kwiatkowski vinder etapen

Video i artiklenDobbelt Ineos-triumf på 18. etape

Video i artiklenLotte Kopecky vinder 7. etape af Giro Rosa - van Vleuten fortsat i pink trods styrt

Verdensmesteren involveret i styrt - formodet brækket hånd

Video i artiklenUran i problemer! Bliver sat fra fontgruppen

Video i artiklenLanda angriber i bunden af dagens sidste stigning!

Video i artiklenFrontgruppen kører ind på dagens hårdeste stigning

Video i artiklenTo Ineos-ryttere i forreste gruppe over Col des Aravis

Video i artiklenDegenkolb vinder i Luxembourg

Video i artiklenHirschi styrter på nedkørsel!

Video i artiklenKopecky vinder syvende etape af Giro Rosa

Mads Würtz femmer i new zelandsk sejr i Coppa Sabatini

Bike Blowout 2020 og Copenhagen Bike Show 2021 aflyses

Video i artiklenDegenkolb vinder i Luxembourg – Hindsgaul i udbrud

Video i artiklenHirschi først over dagens første bjerg

Video i artiklenInterview med Pogacar før dagens etape

Video i artiklenInterview med Richie Porte før dagens etape

Video i artiklenSøren Kragh og Michael Valgren sammen i udbrud

Video i artiklenRolland og Alaphilippe angriber fra feltet

Video i artiklenSam Bennett hurtigst i pointspurten.

Groupama-FDJ forlænger med fem ryttere

Bora-Hansgrohe sikrer sig sprintertalent

Modkørende trafik endte i rytterstrejke

Bilbao: Vi vil prøve igen

Kruijswijk leder Jumbo-Visma an i Giro d’Italia

Danskerne gjorde rent bord - se samtlige resultater fra første e-løb

Efter 17. etape i Touren: Sådan er klassementet på point

ONSDAG

Video i artiklenOptakt: 18. etape af Tour de France

Video i artiklenTour de France-analyse: Højt at flyve, Superman!

Glad Roglic applauderer Lopez

Få Tour de France stemning hjemme i stuen med 20% rabat

Video i artiklenSepp Kuss angriber med under tre kilometer til mål

Pogacar giver ikke op: Alt kan ske

Feltet.dk og DCU lancerer spritnye e-cykelløb - vi livestreamer i aften

Video i artiklenKometen fra Colorado: Lopez var for stærk

Quick-Step-tysker vinder i Slovakiet - Price-Pejtersen i top-fem

Overvældet Lopez: Det er følelsesladet

Video i artiklenMarianne Vos vinder for anden dag i træk

Video i artiklenMiguel Angel Lopez vinder 17. etape

Video i artiklenSuperman Lopez vinder Tourens kongeetape - Pogacar taber tid

Riwal fortsætter som hovedsponsor

Video i artiklenArnaud Démare vinder anden etape i Luxembourg efter neutralisering