Resultater fra SM i parløb 2017
27. september 2017 10:56 af Christian BergFoto: Martin Nørgaard og Dennis Boutrup

Rasmus Bøgh Wallin og Mathias Krigbaum vandt sjællandsmesterskaberne i parløb hos herrerne, men det hos damerne blev til sejr til Maria Julie Høiriis Nielsen og Louise Holm Houbak.

A
1 Rasmus Bøgh Wallin og Magnus Bak Klaris - coloQuick - CULT
2 Casper Von Folsach og Sergio Tu - Team Giant - Castellli
3 Thor Mørup Prødel og Jeppe Hanssing - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater
4 Søren Aronoff-Jensen og Nicolai Christensen - Team ACR-FBL Elite powered by Integra Advokater

B
1 Stig Hemmingsen - Sydkystens Cycling og Martin Hammer Larsen - Carl Ras CX Team-Sydkysten Cycling
2 Bjarke Bonke og Martin Henriksen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub
3 Anders Aarkrog Jepsen og Kahsay Nagasi - Amager Cykle Ring

C
1 Johannes Killisperger og Jens Christian Dich - TCA
2 Rasmus Mønnike - Sydkystens Cycling og Chris Norman Larsen - Lolland-Falster Cykle Klub
3 Jesper Allermand og Thomas Heunicke - Amager Cykle Ring

D
1 August Ahlmann Andersen og Anders Friis - Ordrup Cykle Club
2 Lars Jensen og Nick Heinsbæk - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
3 Henrik Petersen og Michael Kahr - Amager Cykle Ring
4 Alberto Christian Heegaard Kodra - TCA og Søren Vangaa Pedersen - Køge Cykel Ring
5 Kåre Brink - Hvidovre Cykle Klub og Kristian Olsen - Hvidovre Cykle Klub
6 René Allan Nielsen og Mathias Kristiansen - Lolland-Falster Cykle Klub
7 Troels Holst Jespersen og Rasmus Mikkelsen - Roskilde Cykle Ring
8 Martin Lumholdt Hansen og Oskar Ulrik Winkler - Roskilde Cykle Ring
9 Mark Kjellman og Frederik Lüneborg Holm Jeppesen - Køge Cykel Ring

DA
1 Maria Julie Høiriis Nielsen og Louise Holm Houbak - Scandic Thylander Powered by Orbea
2 Betina Cramer og Janni Bormann - Scandic Thylander Powered by Orbea
3 Maybritt Toft Bisp og Line Eriksen - Scandic Thylander Powered by Orbea

DB
1 Mette Larsen - Arbejdernes Bicykle Club (Abc) og Heidi Walther - Køge Cykel Ring
2 Anna-Kathrine Fevre - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub og Tine-Marie Hansen - Amager Cykle Ring
3 Pernille Bangsgaard og Christina Dalby Olesen - Roskilde Cykle Ring
4 Aino Abrahamsen - Hvidovre Cykle Klub og Linda Martinez

H40
1 Christian Oldenborg og Henrik Kirk - Ordrup Cykle Club
2 Frank Hansen og Kenneth Thestrup - Dansk Bicycle Club
3 René Nielsen - Hvidovre Cykle Klub og Torben Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
4 Mikael Jalving og Michael Kirkeby Salbo - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
5 Gunnar Gudnason og David Rasmussen - Frederiksberg Bane-& Landevejsklub

H50
1 Michael Bornak - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) og Lars Schmidt - Sydkystens Cycling
2 Jørgen Sørensen - K C K Herlev og Morten Ryan Hansen - Dansk Bicycle Club
3 Michael Baunsgaard - DCR - Ballerup og Christian Poulsen - DCR - Ballerup
4 Lars Erik Kron - DCR - Ballerup og Jesper Falden Offersgaard - DCR - Ballerup
5 Kim Westen - Nakskov Cykle Club og Ole Jessen - Lolland-Falster Cykle Klub

H60
1 Michael Barfoed og Thomas Kyng - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)

H70
1 Per Jess og Torben Søegaard - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
2 Kell Wohlert og Bent Krogh - Lolland-Falster Cykle Klub

U19
1 Sander Andersen og Frederik Egehus - Team ABC Junior
2 Frederik Irgens Jensen og Thomas Rald Kaspersen - Team Pythonprocom - Velowear
3 Benjamin Hertz - Cykleklubben Fix Rødovre og Sebastian Nielsen - Team ABC Junior
4 Martin Omarsson Mollerup og Markus Kramer - Team Hechmann Cycling - Slagelse Junior
5 Anton Norup Grunnet Hansen og Absalon Billehøj - Team Cycling Elite Copenhagen
6 Kresten Andersen og Peter Haslund - Team Pythonprocom - Velowear
7 Malthe Munch og Marcus Sander Hansen - Team Pythonprocom - Velowear

U17
1 Tobias Lund Andresen og Sebastian Roer Iversen - Cykleklubben Fix Rødovre
2 Frederik Erringsø og Luis Carl Jørgensen - Roskilde Cykle Ring
3 Adam Holm Jørgensen og Carl-Frederik Bévort - Arbejdernes Bicykle Club (Abc)
4 Emil Schandorff Iwersen - Cykleklubben Fix Rødovre og Oliver Heine - Næstved Bicycle Club
5 Julius Nowak Dalner - Holbæk Cykelsport og Nikolaj Mengel - Team Cycling Ringsted
6 Simon Høy og Marckus Njor - Cykleklubben Fix Rødovre
7 Jonas Flø Pedersen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) og Nicholas Thorøe-Hansen - Lyngby Cycle Club
8 Tim Rasmussen - Team Cycling Ringsted og Mattias Nordal - Køge Cykel Ring
9 Phillip Mathiesen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) og Zacharias Ozairy - Amager Cykle Ring

U15
1 Emil Als Feldberg Hansen og Kristian Egholm - Holbæk Cykelsport
2 Alexander Arnt Hansen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) og Poul Holten Andersen - Amager Cykle Ring
3 Magnus Machholdt og Caleb Lind - Hvidovre Cykle Klub
4 Victor Stokbæk og Niklas Strømsted - Køge Cykel Ring
5 Mads Thomsen og Andreas Anderskov Madsen - Slagelse Cykle Ring
6 Lucas Schrøder og Simon Vangkilde Lehmann - Køge Cykel Ring
7 August Birk Hundt - Næstved Bicycle Club og Conrad Haugsted - Amager Cykle Ring
8 Felix Fog Holst Larsen og Oskar Kromann Jensen - Cykleklubben Fix Rødovre
9 Rasmus Bisgaard og Yasin Grøn El Mahdi - Greve Cykle Club
10 Andreas Christiansen og Magnus Krickau Ketelsen - Køge Cykel Ring
11 Theodor Storm og Mikkel Weber - Hedehusene Fløng Cykle Klub
12 Daniel Solving og Mads Nørrevang - Hvidovre Cykle Klub
13 Rasmus Wethje Jeppesen og Daniel Lysdal Buur - Team Cycling Ringsted
14 Aleksander Friis og Patrick Brady - Team Cycling Ringsted

U13
1 Daniel Weis Nielsen og Anton Larsen - Roskilde Cykle Ring
2 Mathias Rimm jeppesen og Mads Schulz Jørgensen - Roskilde Cykle Ring
3 Nicolai Borum Nielsen - Hedehusene Fløng Cykle Klub og Victor Vad - Ordrup Cykle Club
4 Anton Louw Larsen og Mads Andersen - Roskilde Cykle Ring
5 Tristan Hansen og Nicolina Hansen - Amager Cykle Ring
6 Asger Bak Jepsen og Emil Therkildsen - Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)
7 Victor Bigler og Gustav Lauritzen - Hvidovre Cykle Klub
8 Adam Brandt Jakobsen og Marius Hobolth - Cykleklubben Fix Rødovre
9 Valdemar Kromann Jensen og Noah Mikkel Nielsen - Cykleklubben Fix Rødovre
10 Alfred Julius Krievs og Theo Holm - Hvidovre Cykle Klub
11 Linus Østdal - Lyngby Cycle Club og Gustav Snedker Storgaard - Værløse -Farum cykelklub

U11
1 Mikkel Skoubo - Team Cycling Ringsted og Aksel Storm - Hedehusene Fløng Cykle Klub
2 Oskar Andersen og Oskar Louw Larsen - Roskilde Cykle Ring
3 Noah Lindholm Møller Andersen og Valdemar Oldenborg - Ordrup Cykle Club
4 Aksel Haudrum Larsen - Værløse-Farum Cykelklub og Jakob Rasmussen - Team Cycling Ringsted

U15P
1 Mille Bidstrup Petersen - Amager Cykle Ring og Ida Merete Michaelsen - Værløse-Farum Cykelklub

U13P
1 Mathilde Estvan-Slonina - Team Cycling Ringsted og Emilie Rimm jeppesen - Roskilde Cykle Ring
2 Mikkeline Davidsen og Ida Krickau Ketelsen - Køge Cykel Ring

U11P
1 Mathilde Cramer - Sydkystens Cycling og Mille Estvan-slonina - Team Cycling Ringsted
2 Klara Schlüter - Roskilde Cykle Ring og Emma Sophie Nielsen - Cykleklubben Fix Rødovre
3 Ida Ditlevsen - Team Cycling Ringsted og Eva Linnea Michaelsen - Værløse-Farum Cykelklub
4 Mathea Lilly kazanowska Jørgensen og Sasja Marfelt - Bornholms cykel club

DEL
KOMMENTARER

SENESTE

KOM FORREST I FELTET - FÅ NYHEDERNE FØRST

SØNDAG

LØRDAG

FREDAG

GÅ TIL WWW.FELTET.DK

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 51558966

info@feltet.dk