\n\t \t\t\t\t
Annonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t
<\/div>\n\t\t\t\t\t\t
Keirin - damer
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Simona Krupeckaite - Litauen
3 Liubov Basova - Ukraine
1000 meter på tid - herrer
1 Jeffrey Hoogland - Holland
2 Joachim Eilers - Tyskland
3 Quentin Lafargue - Frankrig
4000 meter individuelt forfølgelsesløb - herrer
1 Filippo Ganna - Italien
2 Ivo Oliveira - Portugal
3 Domenic Weinstein - Tyskland
Pointløb - herrer
1 Alan Banaszek - Polen
2 Niklas Larsen - Danmark
3 Maximilian Beyer - Tyskland
Scratch - damer
1 Trine Schmidt - Danmark
2 Tetyana Klimchenko - Ukraine
3 Evgenia Augustinas - Rusland
Medaljestatistik - EM indtil nu
1 Frankrig 4 guld - 0 sølv - 2 bronze
2 Tyskland 2 guld - 4 sølv - 2 bronze
3 Holland 2 guld - 2 sølv - 2 bronze
4 Danmark 2 guld - 2 sølv - 0 bronze
5 Italien 2 guld - 1 sølv - 4 bronze
6 Storbritannien 2 guld - 1 sølv - 0 bronze
7 Rusland 1 guld - 3 sølv - 4 bronze
8 Polen 1 guld - 1 sølv - 1 bronze
9 Belgien 1 guld - 0 sølv - 0 bronze
9 Spanien 1 guld - 0 sølv - 0 bronze
11 Ukraine 0 guld - 1 sølv - 1 bronze
11 Portugal 0 guld - 1 sølv - 1 bronze
13 Ungarn 0 guld - 1 sølv - 0 bronze
13 Litauen 0 guld - 1 sølv - 0 bronze
15 Hviderusland 0 guld - 0 sølv - 1 bronze
Komplette resultater
Omnium - damer
Samlet slutstilling
1 Katie Archibald - Storbritannien 127
2 Kirsten Wild - Holland 120
3 Elisa Balsamo - Italien 102
4 Andrea Waldis - Schweiz 101
5 Alexandra Goncharova - Rusland 98
6 Gudrun Stock - Tyskland 91
7 Anita Stenberg - Norge 86
8 Lydia Boylan - Irland 85
9 Katarzyna Pawlowska - Polen 81
10 Laurie Berthon - Frankrig 77
11 Amalie Dideriksen - Danmark 76
12 Olivija Baleisyte - Litauen 68
13 Jarmila Machacova - Tjekkiet 48
14 Alzbeta Bacikova - Slovakiet 40
15 Saartje Vandenbroucke - Belgien 40
16 Verena Eberhardt - Østrig 38
17 Ina Savenka - Hviderusland 37
18 Ana Usabiaga - Spanien 6
19 Sara Ferrara - Finland -32
20 Viktoriya Bondar - Ukraine -50
7,5 km scratch (1. afdeling)
1 Anita Stenberg - Norge 40
2 Gudrun Stock - Tyskland 38
3 Alexandra Goncharova - Rusland 36
4 Andrea Waldis - Schweiz 34
5 Katie Archibald - Storbritannien 32
6 Kirsten Wild - Holland 30
7 Elisa Balsamo - Italien 28
8 Olivija Baleisyte - Litauen 26
9 Katarzyna Pawlowska - Polen 24
10 Lydia Boylan - Irland 22
11 Amalie Dideriksen - Danmark 20
12 Laurie Berthon - Frankrig 18
13 Jarmila Machacova - Tjekkiet 16
14 Verena Eberhardt - Østrig 14
15 Alzbeta Bacikova - Slovakiet 12
16 Saartje Vandenbroucke - Belgien 10
17 Ana Usabiaga - Spanien 8
18 Ina Savenka - Hviderusland 6
19 Viktoriya Bondar - Ukraine 4
20 Sara Ferrara - Finland 2
7,5 km tempoløb (2. afdeling)
1 Katie Archibald - Storbritannien 28 - 40
2 Alexandra Goncharova - Rusland 23 - 38
3 Kirsten Wild - Holland 23 - 36
4 Anita Stenberg - Norge 22 - 34
5 Andrea Waldis - Schweiz 22 - 32
6 Elisa Balsamo - Italien 21 - 30
7 Gudrun Stock - Tyskland 20 - 28
8 Lydia Boylan - Irland 20 - 26
9 Jarmila Machacova - Tjekkiet 20 - 24
10 Laurie Berthon - Frankrig 3 - 22
11 Katarzyna Pawlowska - Polen 1 - 20
12 Ina Savenka - Hviderusland 1 - 18
13 Olivija Baleisyte - Litauen 1 - 16
14 Amalie Dideriksen - Danmark 1 - 14
15 Alzbeta Bacikova - Slovakiet 0 - 12
16 Ana Usabiaga - Spanien 0 - 10
17 Verena Eberhardt - Østrig 0 - 8
18 Saartje Vandenbroucke - Belgien 0 - 6
19 Viktoriya Bondar - Ukraine 0 - 4
20 Sara Ferrara - Finland 0 - 2
Udskilningsløb (3. afdeling)
1 Katie Archibald - Storbritannien 40
2 Kirsten Wild - Holland 38
3 Elisa Balsamo - Italien 36
4 Amalie Dideriksen - Danmark 34
5 Katarzyna Pawlowska - Polen 32
6 Andrea Waldis - Schweiz 30
7 Lydia Boylan - Irland 28
8 Olivija Baleisyte - Litauen 26
9 Saartje Vandenbroucke - Belgien 24
10 Laurie Berthon - Frankrig 22
11 Gudrun Stock - Tyskland 20
12 Alexandra Goncharova - Rusland 18
13 Alzbeta Bacikova - Slovakiet 16
14 Verena Eberhardt - Østrig 14
15 Ina Savenka - Hviderusland 12
16 Anita Stenberg - Norge 10
17 Jarmila Machacova - Tjekkiet 8
18 Ana Usabiaga - Spanien 6
19 Sara Ferrara - Finland 4
20 Viktoriya Bondar - Ukraine 2
Samlet stilling inden 20 km pointløb (4. og sidste afdeling)
1 Katie Archibald - Storbritannien 112
2 Kirsten Wild - Holland 104
3 Andrea Waldis - Schweiz 96
4 Elisa Balsamo - Italien 94
5 Alexandra Goncharova - Rusland 92
6 Gudrun Stock - Tyskland 86
7 Anita Stenberg - Norge 84
8 Lydia Boylan - Irland 76
8 Katarzyna Pawlowska - Polen 76
10 Amalie Dideriksen - Danmark 68
10 Olivija Baleisyte - Litauen 68
12 Laurie Berthon - Frankrig 62
13 Jarmila Machacova - Tjekkiet 48
14 Saartje Vandenbroucke - Belgien 40
14 Alzbeta Bacikova - Slovakiet 40
16 Verena Eberhardt - Østrig 36
16 Ina Savenka - Hviderusland 36
18 Ana Usabiaga - Spanien 24
19 Viktoriya Bondar - Ukraine 10
20 Sara Ferrara - Finland 8
Keirin - damer
Resultat
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Simona Krupeckaite - Litauen
3 Liubov Basova - Ukraine
4 Mathilde Gros - Frankrig
5 Tania Calvo - Spanien
6 Anastasiia Voinova - Rusland
7 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland
8 Daria Shmeleva - Rusland
9 Nicky Degrendele - Belgien
10 Laurine Van Riessen - Holland
11 Shanne Braspennincx - Holland
11 Katy Marchant - Storbritannien
13 Julita Jagodzinska - Polen
13 Urszula Los - Polen
13 Sara Kankovska - Tjekkiet
13 Elena Bissolati - Italien
17 Helena Casas - Spanien
17 Robyn Stewart - Irland
17 Sandie Clair - Frankrig
17 Migle Marozaite - Litauen
21 Sophie Capewell - Storbritannien
22 Olena Starikova - Ukraine
A-finale
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Simona Krupeckaite - Litauen
3 Liubov Basova - Ukraine
4 Mathilde Gros - Frankrig
5 Tania Calvo - Spanien
6 Anastasiia Voinova - Rusland
B-finale
1 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland
2 Daria Shmeleva - Rusland
3 Nicky Degrendele - Belgien
4 Laurine Van Riessen - Holland
DNS Shanne Braspennincx - Holland
DNS Katy Marchant - Storbritannien
Semifinale - heat 1
1 Liubov Basova - Ukraine
2 Simona Krupeckaite - Litauen
3 Mathilde Gros - Frankrig
4 Laurine Van Riessen - Holland
5 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland
6 Daria Shmeleva - Rusland
Semifinale - heat 2
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Anastasiia Voinova - Rusland
3 Tania Calvo - Spanien
4 Nicky Degrendele - Belgien deklasseret
DNF Shanne Braspennincx - Holland
DNF Katy Marchant - Storbritannien
Første runde - heat 1
1 Laurine Van Riessen - Holland
2 Nicky Degrendele - Belgien
3 Julita Jagodzinska - Polen
4 Tania Calvo - Spanien
5 Daria Shmeleva - Rusland deklasseret
Første runde - heat 2
1 Anastasiia Voinova - Rusland
2 Liubov Basova - Ukraine
3 Robyn Stewart - Irland
4 Sandie Clair - Frankrig
5 Migle Marozaite - Litauen
Første runde - heat 3
1 Kristina Vogel - Tyskland
2 Mathilde Gros - Frankrig
3 Sara Kankovska - Tjekkiet
4 Katy Marchant - Storbritannien
5 Simona Krupeckaite - Litauen
6 Elena Bissolati - Italien
Første runde - heat 4
1 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland
2 Shanne Braspennincx - Holland
3 Olena Starikova - Ukraine
4 Helena Casas - Spanien
5 Urszula Los - Polen
6 Sophie Capewell - Storbritannien
Første runde, opsamling - heat 1
1 Simona Krupeckaite - Litauen
2 Julita Jagodzinska - Polen
3 Helena Casas - Spanien
Første runde, opsamling - heat 2
1 Katy Marchant - Storbritannien
2 Urszula Los - Polen
3 Robyn Stewart - Irland
Første runde, opsamling - heat 3
1 Daria Shmeleva - Rusland
2 Sara Kankovska - Tjekkiet
3 Sandie Clair - Frankrig
4 Sophie Capewell - Storbritannien
Første runde, opsamling - heat 4
1 Tania Calvo - Spanien
2 Elena Bissolati - Italien
3 Migle Marozaite - Litauen
DNS Olena Starikova - Ukraine ikke til start
1000 meter på tid - herrer
Resultat
1 Jeffrey Hoogland - Holland
2 Joachim Eilers - Tyskland
3 Quentin Lafargue - Frankrig
4 Eric Engler - Tyskland
5 Robin Wagner - Tjekkiet
6 Joseph Truman - Storbritannien
7 Alexandr Vasyukhno - Rusland
8 Callum Skinner - Storbritannien
9 David Sojka - Tjekkiet
10 Aleksandr Dubchenko - Rusland
11 Uladzislau Novik - Hviderusland
12 Francesco Lamon - Italien
13 Sam Ligtlee - Holland
14 Jose Moreno - Spanien
15 Andriy Kutsenko - Ukraine
16 Maksym Lopatyuk - Ukraine
17 Adrien Garel - Frankrig
18 Kristian Kaimer Eriksen - Danmark
19 Alejandro Martinez - Spanien
20 Norbert Szabo - Rumænien
21 Tomas Person - Slovakiet
22 Bartosz Rudyk - Polen
Finale
1 Jeffrey Hoogland - Holland 1.00,700
2 Joachim Eilers - Tyskland 1.00,733
3 Quentin Lafargue - Frankrig 1.00,906
4 Eric Engler - Tyskland 1.01,430
5 Robin Wagner - Tjekkiet 1.01,501
6 Joseph Truman - Storbritannien 1.01,816
7 Alexandr Vasyukhno - Rusland 1.02,020
Kvalifikation
1 Quentin Lafargue - Frankrig 1.00,560
2 Jeffrey Hoogland - Holland 1.00,818
3 Joachim Eilers - Tyskland 1.01,222
4 Robin Wagner - Tjekkiet 1.01,243
5 Eric Engler - Tyskland 1.01,289
6 Joseph Truman - Storbritannien 1.01,335
7 Callum Skinner - Storbritannien 1.01,463
8 Alexandr Vasyukhno - Rusland 1.01,566
9 David Sojka - Tjekkiet 1.01,638
10 Aleksandr Dubchenko - Rusland 1.01,864
11 Uladzislau Novik - Hviderusland 1.01,875
12 Francesco Lamon - Italien 1.02,259
13 Sam Ligtlee - Holland 1.02,296
14 Jose Moreno - Spanien 1.02,372
15 Andriy Kutsenko - Ukraine 1.02,935
16 Maksym Lopatyuk - Ukraine 1.03,909
17 Adrien Garel - Frankrig 1.03,924
18 Kristian Kaimer Eriksen - Danmark 1.04,128
19 Alejandro Martinez - Spanien 1.04,844
20 Norbert Szabo - Rumænien 1.07,019
21 Tomas Person - Slovakiet 1.07,124
22 Bartosz Rudyk - Polen 1.08,288
4000 meter individuelt forfølgelsesløb - herrer
Resultat
1 Filippo Ganna - Italien
2 Ivo Oliveira - Portugal
3 Domenic Weinstein - Tyskland
4 Alexander Evtushenko - Rusland
5 Claudio Imhof - Schweiz
6 Corentin Ermenault - Frankrig
7 Sasha Weemaes - Belgien
8 Kersten Thiele - Tyskland
9 Dion Beukeboom - Holland
10 Bartosz Rudyk - Polen
11 Daniel Staniszewski - Polen
12 Casper Folsach - Danmark
13 Thomas Denis - Frankrig
14 Nicolas Pietrula - Tjekkiet
15 Siarhei Papok - Hviderusland
16 Oliver Wood - Storbritannien
17 Michele Scartezzini - Italien
18 Edgar Stepanyan - Armenien
19 Mikhail Shemetau - Hviderusland
20 Illart Zuazubiskar - Spanien
21 Volodymyr Dzhus - Ukraine
22 Frank Pasche - Schweiz
23 Gerben Thijssen - Belgien
24 Illya Klepikov - Ukraine
25 Andrej Strmiska - Slovakiet
26 Vicente Garcia - Spanien
27 Vitalijs Kornilovs - Letland
28 Daniel Crista - Rumænien
29 Alexandru Niculae Ciocan - Rumænien
Guldfinale
1 Filippo Ganna - Italien 4.15,994
2 Ivo Oliveira - Portugal 4.18,991
Bronzefinale
1 Domenic Weinstein - Tyskland 4.15,405
2 Alexander Evtushenko - Rusland 4.17,470
Kvalifikation
1 Ivo Oliveira - Portugal 4.14.570
2 Filippo Ganna - Italien 4.14.914
3 Alexander Evtushenko - Rusland 4.15.204
4 Domenic Weinstein - Tyskland 4.16.290
5 Claudio Imhof - Schweiz 4.16.681
6 Corentin Ermenault - Frankrig 4.17.809
7 Sasha Weemaes - Belgien 4.19.518
8 Kersten Thiele - Tyskland 4.19.838
9 Dion Beukeboom - Holland 4.20.594
10 Bartosz Rudyk - Polen 4.20.754
11 Daniel Staniszewski - Polen 4.22.710
12 Casper Folsach - Danmark 4.23.206
13 Thomas Denis - Frankrig 4.24.155
14 Nicolas Pietrula - Tjekkiet 4.24.388
15 Siarhei Papok - Hviderusland 4.24.941
16 Oliver Wood - Storbritannien 4.25.278
17 Michele Scartezzini - Italien 4.26.274
18 Edgar Stepanyan - Armenien 4.26.923
19 Mikhail Shemetau - Hviderusland 4.28.331
20 Illart Zuazubiskar - Spanien 4.29.621
21 Volodymyr Dzhus - Ukraine 4.29.763
22 Frank Pasche - Schweiz 4.30.374
23 Gerben Thijssen - Belgien 4.33.496
24 Illya Klepikov - Ukraine 4.37.292
25 Andrej Strmiska - Slovakiet 4.38.438
26 Vicente Garcia - Spanien 4.38.549
27 Vitalijs Kornilovs - Letland 4.39.828
28 Daniel Crista - Rumænien 4.40.302
29 Alexandru Niculae Ciocan - Rumænien 5.03.931
DSQ Xeno Young - Irland diskvalificeret
Pointløb - herrer
Resultat
1 Alan Banaszek - Polen 49
2 Niklas Larsen - Danmark 45
3 Maximilian Beyer - Tyskland 34
4 Andreas Müller - Østrig 29
5 Christos Volikakis - Grækenland 28
6 Krisztian Lovassy - Ungarn 28
7 Liam Bertazzo - Italien 22
8 Denis Nekrasov - Rusland 22
9 Anders Oddli - Norge 19
10 Moreno De Pauw - Belgien 13
11 Louis Pijourlet - Frankrig 10
12 Jan Willem Van Schip - Holland 6
13 Mark Downey - Irland 6
14 Sebastian Mora - Spanien 6
15 Maksym Vasyliev - Ukraine 4
16 Yauheni Karaliok - Hviderusland 3
17 Mark Stewart - Storbritannien -17
18 Cyrille Thiery - Schweiz -40
19 Andrej Strmiska - Slovakiet -40
Udgået
DNF Nicolas Pietrula - Tjekkiet
DNF Vitalijs Kornilovs - Letland
DNF Jacob Wihk - Sverige
DNF Cesar Martingil - Portugal
DNF Marius-Cristian Petrache - Rumænien
Scratch - damer
Resultat
1 Trine Schmidt - Danmark
2 Tetyana Klimchenko - Ukraine
3 Evgenia Augustinas - Rusland
4 Lydia Gurley - Irland
5 Aline Seitz - Schweiz
6 Hanna Tserah - Hviderusland
7 Ane Iriarte - Spanien
8 Rachele Barbieri - Italien
9 Alzbeta Bacikova - Slovakiet
10 Valentine Fortin - Frankrig
11 Justyna Kaczkowska - Polen
12 Eleanor Dickinson - Storbritannien
13 Amy Pieters - Holland
14 Pia Pensaari - Finland
15 Gilke Croket - Belgien
16 Romy Kasper - Tyskland
17 Lucie Hochmann - Tjekkiet
Udgået
DNF Verena Eberhardt - Østrig
Stayer - herrer
Kommer i morgen, søndag.