\n\t \t\t\t\t
Annonce<\/p>\n\t \t\t\t\t\n\t\t\t\t\t\t
<\/div>\n\t\t\t\t\t\t
3000 meter individuelt forfølgelsesløb - damer
1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Justyna Kaczkowska - Polen
3 Silvia Valsecchi - Italien
500 meter på tid - damer
1 Miriam Welte - Tyskland
2 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland
3 Daria Shmeleva - Rusland
Udskilningsløb - herrer
1 Gerben Thijssen - Belgien
2 Maksim Piskunov - Rusland
3 Rui Oliveira - Portugal
Medaljestatistik - EM indtil nu
1 Frankrig 4 guld - 0 sølv - 1 bronze
2 Rusland 1 guld - 3 sølv - 3 bronze
3 Tyskland 1 guld - 3 sølv - 0 bronze
4 Italien 1 guld - 1 sølv - 2 bronze
4 Holland 1 guld - 1 sølv - 2 bronze
6 Storbritannien 1 guld - 1 sølv - 0 bronze
6 Danmark 1 guld - 1 sølv - 0 bronze
8 Belgien 1 guld - 0 sølv - 0 bronze
8 Spanien 1 guld - 0 sølv - 0 bronze
10 Polen 0 guld - 1 sølv - 1 bronze
11 Ungarn 0 guld - 1 sølv - 0 bronze
12 Ukraine 0 guld - 0 sølv - 1 bronze
12 Hviderusland 0 guld - 0 sølv - 1 bronze
12 Portugal 0 guld - 0 sølv - 1 bronze
Komplette resultater
Sprint - herrer
Resultat
1 Sebastien Vigier - Frankrig
2 Jeffrey Hoogland - Holland
3 Denis Dmitriev - Rusland
4 Andrii Vynokurov - Ukraine
5 Vasilijus Lendel - Litauen
6 Mateusz Rudyk - Polen
7 Maximilian Levy - Tyskland
8 Harrie Lavreysen - Holland
9 Pavel Yakushevskiy - Rusland
10 Martin Cechman - Tjekkiet
11 David Sojka - Tjekkiet
12 Philip Hindes - Storbritannien
13 Kamil Kuczynski - Polen
14 Ryan Owens - Storbritannien
15 Svajunas Jonauskas - Litauen
16 Sotirios Bretas - Grækenland
17 Melvin Landerneau - Frankrig
18 Sandor Szalontay - Ungarn
19 Luca Ceci - Italien
20 Eric Engler - Tyskland
21 Jose Moreno - Spanien
22 Juan Peralta - Spanien
23 Eoin Mullen - Irland
24 Andriy Kutsenko - Ukraine
25 Ayrton De Pauw - Belgien
26 Davide Ceci - Italien
27 Artsiom Zaitsau - Hviderusland
28 Yauhen Veramchuk - Hviderusland
29 Norbert Szabo - Rumænien
30 David Askurava - Georgien
31 Sergii Omelchenko - Aserbajdsjan
Guldfinale - løb 1
1 Sebastien Vigier - Frankrig 10,377
2 Jeffrey Hoogland - Holland
Guldfinale - løb 2
1 Sebastien Vigier - Frankrig 10,412
2 Jeffrey Hoogland - Holland
Sebastien Vigier vinder 2-0
Bronzefinale - løb 1
1 Denis Dmitriev - Rusland 10,334
2 Andrii Vynokurov - Ukraine
Bronzefinale - løb 2
1 Denis Dmitriev - Rusland 10,103
2 Andrii Vynokurov - Ukraine deklasseret
Denis Dmitriev vinder 2-0
Semifinale - heat 1, løb 1
1 Sebastien Vigier - Frankrig 10,787
2 Andrii Vynokurov - Ukraine
Semifinale - heat 1, løb 2
1 Sebastien Vigier - Frankrig 10,428
2 Andrii Vynokurov - Ukraine
Sebastien Vigier vinder 2-0
Semifinale - heat 2, løb 1
1 Denis Dmitriev - Rusland 10,456
2 Jeffrey Hoogland - Holland
Semifinale - heat 2, løb 2
1 Jeffrey Hoogland - Holland 10,315
2 Denis Dmitriev - Rusland
Semifinale - heat 2, løb 3
1 Jeffrey Hoogland - Holland 11,673
2 Denis Dmitriev - Rusland
Jeffrey Hoogland vinder 2-1
Kvartfinale - heat 1, løb 1
1 Sebastien Vigier - Frankrig 10,34
2 Maximilian Levy - Tyskland
Kvartfinale - heat 1, løb 2
1 Sebastien Vigier - Frankrig 10,195
2 Maximilian Levy - Tyskland
Sebastien Vigier vinder 2-0
Kvartfinale - heat 2
1 Jeffrey Hoogland - Holland
DNS Harrie Lavreysen - Holland ikke til start
Kvartfinale - heat 3, løb 1
1 Denis Dmitriev - Rusland 10,314
2 Mateusz Rudyk - Polen
Kvartfinale - heat 3, løb 2
1 Mateusz Rudyk - Polen 10,247
2 Denis Dmitriev - Rusland
Kvartfinale - heat 3, løb 3
1 Denis Dmitriev - Rusland 10,378
2 Mateusz Rudyk - Polen
Denis Dmitriev vinder 2-1
Kvartfinale - heat 4, løb 1
1 Vasilijus Lendel - Litauen 10,201
2 Andrii Vynokurov - Ukraine
Kvartfinale - heat 4, løb 2
1 Andrii Vynokurov - Ukraine 10,154
2 Vasilijus Lendel - Litauen
Kvartfinale - heat 4, løb 3
1 Andrii Vynokurov - Ukraine 10,197
2 Vasilijus Lendel - Litauen
Andrii Vynokurov vinder 2-1
1/8-finale - heat 1
1 Sebastien Vigier - Frankrig 10,44
2 Sotirios Bretas - Grækenland
1/8-finale - heat 2
1 Harrie Lavreysen - Holland 10,288
2 Svajunas Jonauskas - Litauen
1/8-finale - heat 3
1 Denis Dmitriev - Rusland 10,428
2 Ryan Owens - Storbritannien
1/8-finale - heat 4
1 Vasilijus Lendel - Litauen 10,424
2 Kamil Kuczynski - Polen
1/8-finale - heat 5
1 Andrii Vynokurov - Ukraine 10,271
2 Philip Hindes - Storbritannien
1/8-finale - heat 6
1 Mateusz Rudyk - Polen 10,464
2 David Sojka - Tjekkiet
1/8-finale - heat 7
1 Jeffrey Hoogland - Holland 10,218
2 Martin Cechman - Tjekkiet
1/8-finale - heat 8
1 Maximilian Levy - Tyskland 10,492
2 Pavel Yakushevskiy - Rusland
1/16-finale - heat 1
1 Andrii Vynokurov - Ukraine 10,373
2 Yauhen Veramchuk - Hviderusland
1/16-finale - heat 2
1 Mateusz Rudyk - Polen 10,165
2 Artsiom Zaitsau - Hviderusland
1/16-finale - heat 3
1 Jeffrey Hoogland - Holland 10,645
2 Davide Ceci - Italien
1/16-finale - heat 4
1 Pavel Yakushevskiy - Rusland 10,943
2 Ayrton De Pauw - Belgien
1/16-finale - heat 5
1 Maximilian Levy - Tyskland 10,668
2 Andriy Kutsenko - Ukraine
1/16-finale - heat 6
1 Martin Cechman - Tjekkiet 10,485
2 Eoin Mullen - Irland
1/16-finale - heat 7
1 David Sojka - Tjekkiet 10,635
2 Juan Peralta - Spanien
1/16-finale - heat 8
1 Philip Hindes - Storbritannien 10,502
2 Jose Moreno - Spanien
1/16-finale - heat 9
1 Kamil Kuczynski - Polen 10,541
2 Eric Engler - Tyskland
1/16-finale - heat 10
1 Ryan Owens - Storbritannien 10,562
2 Luca Ceci - Italien
1/16-finale - heat 11
1 Svajunas Jonauskas - Litauen 10,507
2 Sandor Szalontay - Ungarn
1/16-finale - heat 12
1 Sotirios Bretas - Grækenland 10,44
2 Melvin Landerneau - Frankrig
Kvalifikation (flyvende 200 meter)
1 Sebastien Vigier - Frankrig 9,630
2 Harrie Lavreysen - Holland 9,707
3 Denis Dmitriev - Rusland 9,726
4 Vasilijus Lendel - Litauen 9,746
5 Andrii Vynokurov - Ukraine 9,769
6 Mateusz Rudyk - Polen 9,778
7 Jeffrey Hoogland - Holland 9,853
8 Pavel Yakushevskiy - Rusland 9,859
9 Maximilian Levy - Tyskland 9,888
10 Martin Cechman - Tjekkiet 9,891
11 David Sojka - Tjekkiet 9,892
12 Philip Hindes - Storbritannien 9,941
13 Kamil Kuczynski - Polen 9,961
14 Ryan Owens - Storbritannien 9,975
15 Svajunas Jonauskas - Litauen 10,016
16 Melvin Landerneau - Frankrig 10,041
17 Sotirios Bretas - Grækenland 10,068
18 Sandor Szalontay - Ungarn 10,068
19 Luca Ceci - Italien 10,075
20 Eric Engler - Tyskland 10,090
21 Jose Moreno - Spanien 10,203
22 Juan Peralta - Spanien 10,208
23 Eoin Mullen - Irland 10,215
24 Andriy Kutsenko - Ukraine 10,238
25 Ayrton De Pauw - Belgien 10,268
26 Davide Ceci - Italien 10,429
27 Artsiom Zaitsau - Hviderusland 10,560
28 Yauhen Veramchuk - Hviderusland 10,605
29 Norbert Szabo - Rumænien 10,636
30 David Askurava - Georgien 11,006
31 Sergii Omelchenko - Aserbajdsjan 11,007
Omnium - herrer
Samlet slutstilling
1 Albert Torres - Spanien 142
2 Julius Johansen - Danmark 140
3 Benjamin Thomas - Frankrig 137
4 Szymon Sajnok - Polen 132
5 Felix English - Irland 102
6 Simone Consonni - Italien 96
7 Lindsay De Vylder - Belgien 90
8 Raman Tsishkou - Hviderusland 88
9 Christos Volikakis - Grækenland 78
10 Krisztian Lovassy - Ungarn 76
11 Gael Suter - Schweiz 75
12 Andreas Graf - Østrig 73
13 Joao Matias - Portugal 71
14 Anders Oddli - Norge 65
15 Mamyr Stash - Rusland 60
16 Christopher Latham - Storbritannien 42
17 Roy Eefting - Holland 28
18 Lucas Liss - Tyskland 24
19 Denis Rugovac - Tjekkiet -34
20 Volodymyr Fredyuk - Ukraine -44
10 km scratch (1. afdeling)
1 Julius Johansen - Danmark 40
1 omgang efter
2 Christos Volikakis - Grækenland 38
3 Albert Torres - Spanien 36
4 Felix English - Irland 34
5 Simone Consonni - Italien 32
6 Anders Oddli - Norge 30
7 Lindsay De Vylder - Belgien 28
8 Christopher Latham - Storbritannien 26
9 Andreas Graf - Østrig 24
10 Szymon Sajnok - Polen 22
11 Joao Matias - Portugal 20
12 Denis Rugovac - Tjekkiet 18
13 Mamyr Stash - Rusland 16
14 Benjamin Thomas - Frankrig 14
15 Roy Eefting - Holland 12
16 Gael Suter - Schweiz 10
17 Raman Tsishkou - Hviderusland 8
18 Krisztian Lovassy - Ungarn 6
19 Lucas Liss - Tyskland 4
20 Volodymyr Fredyuk - Ukraine 2
10 km tempoløb (2. afdeling)
1 Benjamin Thomas - Frankrig 25 - 40
2 Julius Johansen - Danmark 24 - 38
3 Lindsay De Vylder - Belgien 23 - 36
4 Albert Torres - Spanien 22 - 34
5 Szymon Sajnok - Polen 6 - 32
6 Raman Tsishkou - Hviderusland 5 - 30
7 Mamyr Stash - Rusland 2 - 28
8 Joao Matias - Portugal 2 - 26
9 Andreas Graf - Østrig 1 - 24
10 Krisztian Lovassy - Ungarn 1 - 22
11 Felix English - Irland 0 - 20
12 Gael Suter - Schweiz 0 - 18
13 Simone Consonni - Italien 0 - 16
14 Anders Oddli - Norge 0 - 14
15 Volodymyr Fredyuk - Ukraine -18 - 12
16 Christos Volikakis - Grækenland -19 - 10
17 Lucas Liss - Tyskland -19 - 8
18 Christopher Latham - Storbritannien -19 - 6
19 Roy Eefting - Holland -20 - 4
20 Denis Rugovac - Tjekkiet -20 - 2
Udskilningsløb (3. afdeling)
1 Szymon Sajnok - Polen 40
2 Benjamin Thomas - Frankrig 38
3 Simone Consonni - Italien 36
4 Felix English - Irland 34
5 Julius Johansen - Danmark 32
6 Christos Volikakis - Grækenland 30
7 Krisztian Lovassy - Ungarn 28
8 Raman Tsishkou - Hviderusland 26
9 Gael Suter - Schweiz 24
10 Joao Matias - Portugal 22
11 Lindsay De Vylder - Belgien 20
12 Anders Oddli - Norge 18
13 Mamyr Stash - Rusland 16
14 Albert Torres - Spanien 14
15 Lucas Liss - Tyskland 12
16 Christopher Latham - Storbritannien 10
17 Roy Eefting - Holland 8
18 Denis Rugovac - Tjekkiet 6
19 Andreas Graf - Østrig 4
20 Volodymyr Fredyuk - Ukraine 2
Samlet stilling inden 25 km pointløb (4. og sidste afdeling)
1 Julius Johansen - Danmark 110
2 Szymon Sajnok - Polen 94
3 Benjamin Thomas - Frankrig 92
4 Felix English - Irland 88
5 Lindsay De Vylder - Belgien 84
5 Simone Consonni - Italien 84
5 Albert Torres - Spanien 84
8 Christos Volikakis - Grækenland 78
9 Joao Matias - Portugal 68
10 Raman Tsishkou - Hviderusland 64
11 Anders Oddli - Norge 62
12 Mamyr Stash - Rusland 60
13 Krisztian Lovassy - Ungarn 56
14 Andreas Graf - Østrig 52
14 Gael Suter - Schweiz 52
16 Christopher Latham - Storbritannien 42
17 Denis Rugovac - Tjekkiet 26
18 Lucas Liss - Tyskland 24
18 Roy Eefting - Holland 24
20 Volodymyr Fredyuk - Ukraine 16
Kvalifikationsheat 1
1 Raman Tsishkou - Hviderusland 12
2 Mamyr Stash - Rusland 12
3 Szymon Sajnok - Polen 10
4 Christopher Latham - Storbritannien 7
5 Gael Suter - Schweiz 7
6 Anders Oddli - Norge 6
7 Denis Rugovac - Tjekkiet 6
8 Albert Torres - Spanien 6
9 Lucas Liss - Tyskland 5
10 Andreas Graf - Østrig 4
11 Vitalijs Kornilovs - Letland 2
12 Edgar Stepanyan - Armenien 0
DNF Jacob Whik - Sverige udgået
Kvalifikationsheat 2
1 Christos Volikakis - Grækenland 15
2 Joao Matias - Portugal 12
3 Lindsay De Vylder - Belgien 11
4 Simone Consonni - Italien 7
5 Julius Johansen - Danmark 7
6 Benjamin Thomas - Frankrig 7
7 Krisztian Lovassy - Ungarn 5
8 Roy Eefting - Holland 3
9 Felix English - Irland 3
10 Volodymyr Fredyuk - Ukraine 2
11 Filip Taragel - Slovakiet 0
DNF Marius-Crista Petrache - Rumænien udgået
Pointløb - damer
Resultat
1 Trine Schmidt - Danmark 62
2 Gulnaz Badykova - Rusland 31
3 Tatsiana Sharakova - Hviderusland 29
4 Anita Stenberg - Norge 29
5 Jarmila Machacova - Tjekkiet 28
6 Charlotte Becker - Tyskland 23
7 Letizia Paternoster - Italien 18
8 Elinor Barker - Storbritannien 10
9 Ganna Solovei - Ukraine 8
10 Verena Eberhradt - Østrig 8
11 Kirsten Wild - Holland 5
12 Lydia Gurley - Irland 5
13 Ane Iriarte - Spanien 1
14 Coralie Demay - Frankrig 0
15 Annelies Dom - Belgien -17
16 Lena Mettraux - Schweiz -20
Udgået
DNF Daria Pikulik - Polen
DNF Alzbeta Bacikova - Slovakiet
3000 meter individuelt forfølgelsesløb - damer
Resultat
1 Katie Archibald - Storbritannien
2 Justyna Kaczkowska - Polen
3 Silvia Valsecchi - Italien
4 Annemiek Van Vleuten - Holland
5 Simona Frapporti - Italien
6 Gudrun Stock - Tyskland
7 Marion Borras - Frankrig
8 Lisa Klein - Tyskland
9 Anastasiia Iakovenko - Rusland
10 Elise Delzenne - Frankrig
11 Anna Nahirna - Ukraine
12 Andrea Waldis - Schweiz
13 Ina Savenka - Hviderusland
14 Pia Pensaari - Finland
15 Manon Lloyd - Storbritannien
16 Annelies Dom - Belgien
17 Wiktoria Pikulik - Polen
18 Tereza Medvedova - Slovakiet
19 Katsiaryna Piatrouskaya - Hviderusland
20 Lena Mettraux - Schweiz
Guldfinale
1 Katie Archibald - Storbritannien 3.29,328
2 Justyna Kaczkowska - Polen 3.32,452
Bronzefinale
1 Silvia Valsecchi - Italien 3.33,908
2 Annemiek Van Vleuten - Holland 3.36,581
Kvalifikation
1 Katie Archibald - Storbritannien 3.28,003
2 Justyna Kaczkowska - Polen 3.30,442
3 Annemiek Van Vleuten - Holland 3.33,607
4 Silvia Valsecchi - Italien 3.33,757
5 Simona Frapporti - Italien 3.34,224
6 Gudrun Stock - Tyskland 3.37,795
7 Marion Borras - Frankrig 3.39,608
8 Lisa Klein - Tyskland 3.39,688
9 Anastasiia Iakovenko - Rusland 3.39,816
10 Elise Delzenne - Frankrig 3.40,665
11 Anna Nahirna - Ukraine 3.41,491
12 Andrea Waldis - Schweiz 3.42,813
13 Ina Savenka - Hviderusland 3.42,813
14 Pia Pensaari - Finland 3.42,936
15 Manon Lloyd - Storbritannien 3.43,157
16 Annelies Dom - Belgien 3.44,659
17 Wiktoria Pikulik - Polen 3.45,912
18 Tereza Medvedova - Slovakiet 3.51,324
19 Katsiaryna Piatrouskaya - Hviderusland 3.51,992
20 Lena Mettraux - Schweiz 3.52,009
500 meter på tid - damer
Resultat
1 Miriam Welte - Tyskland
2 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland
3 Daria Shmeleva - Rusland
4 Olena Starikova - Ukraine
5 Tania Calvo - Spanien
6 Katy Marchant - Storbritannien
7 Helena Casas - Spanien
8 Kyra Lamberink - Holland
9 Urszula Los - Polen
10 Miriam Vece - Italien
11 Laurine Van Riessen - Holland
12 Sophie Capewell - Storbritannien
13 Aleksandra Tolomanow - Polen
Finale
1 Miriam Welte - Tyskland 33,321
2 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland 33,559
3 Daria Shmeleva - Rusland 33,757
4 Olena Starikova - Ukraine 33,824
5 Tania Calvo - Spanien 34,153
6 Katy Marchant - Storbritannien 34,486
7 Helena Casas - Spanien 34,771
8 Kyra Lamberink - Holland 34,777
Kvalifikation
1 Daria Shmeleva - Rusland 33,576
2 Pauline Sophie Grabosch - Tyskland 33,579
3 Miriam Welte - Tyskland 33,593
4 Olena Starikova - Ukraine 33,760
5 Tania Calvo - Spanien 34,302
6 Kyra Lamberink - Holland 34,459
7 Katy Marchant - Storbritannien 34,484
8 Helena Casas - Spanien 34,516
9 Urszula Los - Polen 34,886
10 Miriam Vece - Italien 35,086
11 Laurine Van Riessen - Holland 35,346
12 Sophie Capewell - Storbritannien 35,408
13 Aleksandra Tolomanow - Polen 36,316
Udskilningsløb - herrer
Resultat
1 Gerben Thijssen - Belgien
2 Maksim Piskunov - Rusland
3 Rui Oliveira - Portugal
4 Loic Perizzolo - Schweiz
5 Michele Scartezzini - Italien
6 Adrien Garel - Frankrig
7 Roy Pieters - Holland
8 Szymon Krawczyk - Polen
9 Taras Shevchuk - Ukraine
10 Yauheni Akhramenka - Hviderusland
11 Xavier Caaellas - Spanien
12 Stefan Mastaller - Østrig
13 Maximilian Beyer - Tyskland
14 Jb Murphy - Irland
15 Zafeirios Volikakis - Grækenland
16 Tomas Person - Slovakiet
17 Jonas Ahlstrand - Sverige
18 Kian Emadi - Storbritannien
19 Jiri Hochmann - Tjekkiet
20 Valentin Plesea - Rumænien