Bane-EM - dag 1 - alle resultater
19. oktober 2017 22:13 af Philip Tarning-Andersen Foto: Simon Wilkinson/SWpix.com

Her finder du overblikket over resultaterne fra første finaledag ved EM i banecykling.

I alt skulle seks medaljesæt uddeles i dag. Danmark var i aktion i herrernes 4000 meter holdforfølgelsesløb, hvor det blev til en femteplads, mens Trine Schmidt blev nummer seks i udskilningsløb.

 

Frankrig kom bedst fra start, da de vandt guld i alle herrernes discipliner: holdforfølgelsesløb, holdsprint og scratch. Også Italien og Rusland lagde godt fra land med både en guld-, en sølv- og en bronzemedalje.

 

Herunder finder du alle medaljevinderne, medaljestatistikken og derefter komplette resultater.

 

Medaljevindere i dag

 

Holdforfølgelsesløb - herrer

1 Frankrig

2 Italien

3 Rusland

 

Holdforfølgelsesløb - damer

1 Italien

2 Storbritannien

3 Polen

 

Holdsprint - herrer

1 Frankrig

2 Tyskland

3 Holland

 

Holdsprint - damer

1 Rusland

2 Tyskland

3 Holland

 

Scratch - herrer

1 Adrien Garel - Frankrig
2 Krisztian Lovassy - Ungarn
3 Roman Gladysh - Ukraine

 

Udskilningsløb - damer

1 Kirsten Wild - Holland
2 Evgenia Augustinas - Rusland
3 Maria Giulia Confalonieri - Italien

 

Medaljestatistik - EM indtil nu

1 Frankrig 3 guld - 0 sølv - 0 bronze

2 Italien 1 guld - 1 sølv - 1 bronze

2 Rusland 1 guld - 1 sølv - 1 bronze

4 Holland 1 guld - 0 sølv - 2 bronze

5 Tyskland 0 guld - 2 sølv - 0 bronze

6 Storbritannien 0 guld - 1 sølv - 0 bronze

6 Ungarn 0 guld - 1 sølv - 0 bronze

8 Ukraine 0 guld - 0 sølv - 1 bronze

8 Polen 0 guld - 0 sølv - 1 bronze

 

 

Komplette resultater

 

 

Holdforfølgelsesløb - herrer

 

Resultat

1 Frankrig

2 Italien

3 Rusland

4 Tyskland

5 Danmark

6 Polen

7 Schweiz

8 Belgien

9 Hviderusland
10 Ukraine
11 Spanien
12 Rumænien
DNF Storbritannien udgået
 

 

Guldfinale

1 Frankrig 3.55,780
Benjamin Thomas, Florian Maitre, Corentin Ermenault, Thomas Denis

2 Italien 3.55,986
Simon Consonni, Francesco Lamon, Filippo Ganna, Liam Bertazzo

 

Bronzefinale

1 Rusland 3.57,517
Mamyr Stash, Dmitrii Sokolov, Alekse Kurbatov, Alexander Evtushenko
 

2 Tyskland 3.58,435
Domenic Weinstein, Kersten Thiele, Theo Reinhardt, Felix Gross
 

Første runde

1 Frankrig 3.56,207 (vinder af semifinale)
Benjamin Thomas, Florian Maitre, Corentin Ermenault, Thomas Denis

2 Italien 3.56,917 (vinder af semifinale)
Simon Consonni, Francesco Lamon, Filippo Ganna, Liam Bertazzo

3 Rusland 3.57,573
Mamyr Stash, Dmitrii Sokolov, Alekse Kurbatov, Alexander Evtushenko
 

4 Tyskland 3.57,612
Domenic Weinstein, Kersten Thiele, Theo Reinhardt, Felix Gross
 

5 Danmark 3.57,693
Casper Folsach, Casper Pedersen, Niklas Larsen, Julius Johansen

6 Polen 3.58,523
Bartosz Rudyk, Szymon Sajnok, Szymon Krawczyk, Alan Banaszek

7 Schweiz 4.02,027
Cyrille Thiery, Loic Perizzolo, Frank Pasche, Claudio Imhof
 

8 Belgien 4.02,512
Sasha Weemaes, Gerben Thijssen, Moreno De Pauw, Kenny De Ketele
 

Kvalifikation
1 Frankrig 3.58,060
Benjamin Thomas, Florian Maitre, Corentin Ermenault, Thomas Denis

2 Italien 3.58,720
Michele Scartezzini, Francesco Lamon, Filippo Ganna, Liam Bertazzo

3 Rusland 3.59,434
Mamyr Stash, Dmitrii Sokolov, Sergei Shilov, Alexander Evtushenko

4 Tyskland 3.59,730
Domenic Weinstein, Kersten Thiele, Theo Reinhardt, Felix Gross
 

5 Danmark 4.00,571
Casper Folsach, Casper Pedersen, Niklas Larsen, Julius Johansen

6 Schweiz 4.01,325
Cyrille Thiery, Loic Perizzolo, Frank Pasche, Claudio Imhof

7 Polen 4.02,749
Daniel Staniszewski, Szymon Sajnok, Szymon Krawczyk, Alan Banaszek

8 Belgien 4.02,954
Sasha Weemaes, Gerben Thijssen, Lindsay De Vylder, Kenny De Ketele
 

9 Hviderusland 4.05,780
Raman Tsishkou, Mikhail Shemetau, Siarhei Papok, Yauheni Karaliok

10 Ukraine 4.08,056
Illya Klepikov, Maksym Vasyliev, Roman Gladysh, Volodymyr Dzhus

11 Spanien 4.09,542
Illart Zuazubiskar, Albert Torres, Sebastian Mora, Vicente Garcia

12 Rumænien 4.33,879
Valentin Plesea, Marius-Cristian Petrache, Daniel Crista, Alexandru Niculae Ciocan

DNF Storbritannien udgået
Andrew Tennant, Mark Stewart, Kian Emadi, Steven Burke
 

 

Holdforfølgelsesløb - damer

 

Resultat

1 Italien

2 Storbritannien

3 Polen

4 Frankrig

5 Rusland
6 Hviderusland
7 Belgien
8 Tyskland
 

 

Guldfinale

1 Italien 4.17,853
Silvia Valsecchi, Letizia Paternoster, Tatiana Guderzo, Elisa Balsamo

 

2 Storbritannien 4.21,164
Emily Kay, Manon Lloyd, Elinor Barker, Katie Archibald
 

Bronzefinale

1 Polen 4.24,705
Nikol Plosaj, Daria Pikulik, Katarzyna Pawlowska, Justyna Kaczkowska

2 Frankrig 4.26,116
Coralie Demay, Elise Delzenne, Marion Borras, Laurie Berthon

 

Første runde

1 Italien 4.22,847 (vinder af semifinale)
Silvia Valsecchi, Letizia Paternoster, Tatiana Guderzo, Elisa Balsamo

 

2 Storbritannien (vinder semifinale, fordi Tyskland udgik)
Emily Kay, Manon Lloyd, Elinor Barker, Katie Archibald

3 Polen 4.24,872
Nikol Plosaj, Daria Pikulik, Katarzyna Pawlowska, Justyna Kaczkowska

4 Frankrig 4.25,680
Coralie Demay, Elise Delzenne, Marion Borras, Laurie Berthon

5 Rusland 4.34,062
Anastasiia Iakovenko, Alexandra Goncharova, Aleksandra Chekina, Gulnaz Badykova

6 Hviderusland 4.35,012
Hanna Tserah, Tatsiana Sharakova, Polina Pivovarova, Katsiaryna Piatrouskaya

 

7 Belgien 4.35,129
Saartje Vandenbroucke, Lotte Kopecky, Annelies Dom, Gilke Croket

DNF Tyskland udgået
Gudrun Stock, Lisa Klein, Lisa Brennauer, Charlotte Becker
 

Kvalifikation

1 Italien 4.20,636
Silvia Valsecchi, Letizia Paternoster, Tatiana Guderzo, Elisa Balsamo

 

2 Storbritannien 4.21,219
Emily Kay, Eleanor Dickinson, Elinor Barker, Katie Archibald

3 Tyskland 4.25,355
Gudrun Stock, Lisa Klein, Lisa Brennauer, Charlotte Becker

4 Polen 4.26,462
Nikol Plosaj, Daria Pikulik, Katarzyna Pawlowska, Justyna Kaczkowska

5 Frankrig 4.27,473
Coralie Demay, Elise Delzenne, Marion Borras, Laurie Berthon

6 Rusland 4.34,561
Anastasiia Iakovenko, Alexandra Goncharova, Aleksandra Chekina, Gulnaz Badykova

7 Belgien 4.36,183
Saartje Vandenbroucke, Lotte Kopecky, Annelies Dom, Gilke Croket

8 Hviderusland 4.37,789
Hanna Tserah, Tatsiana Sharakova, Polina Pivovarova, Katsiaryna Piatrouskaya

 

Holdsprint - herrer

 

Resultat

1 Frankrig

2 Tyskland

3 Holland

4 Rusland

5 Tjekkiet

6 Storbritannien

7 Polen

8 Hviderusland

9 Ukraine

10 Spanien

11 Rumænien

 

Guldfinale

1 Frankrig 43,254

Benjamin Edelin, Sebastian Vigier, Quentin Lafrague

 

2 Tyskland 43,337

Robert Förstemann, Maximillian Levy, Joachim Eilers

 

Bronzefinale

1 Holland 43,405

Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen, Matthijs Buchli

 

2 Rusland 43,601

Pavel Yakushevskiy, Shane Perkins, Denis Dmitriev

 

Første runde - heat 1

1 Rusland 43,323 (4.-bedste vindertid)

Pavel Yakushevskiy, Shane Perkins, Denis Dmitriev

 

2 Tjekkiet 43,498

Pavel Kelemen, Tomas Babek, David Sojka

 

Første runde - heat 2

1 Tyskland 43,254 (næstbedste vindertid)

Robert Förstemann, Maximillian Levy, Joachim Eilers

 

2 Storbritannien 43,775

Jack Carlin, Ryan Owens, Callum Skinner

 

Første runde - heat 3

1 Holland 43,302 (3.-bedste vindertid)

Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen, Matthijs Buchli

 

2 Polen 44,088

Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel

 

Første runde - heat 4

1 Frankrig 43,111 (bedste vindertid)

Benjamin Edelin, Sebastian Vigier, Quentin Lafrague

 

2 Hviderusland 44,178

Yauhen Veramchuk, Artsiom Zaitsau, Uladzislau Novik

 

Kvalifikation

1 Frankrig 43,305

Benjamin Edelin, Sebastian Vigier, Quentin Lafrague

 

2 Polen 43,448

Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk, Krzysztof Maksel

 

3 Tyskland 43,573

Robert Förstemann, Maximillian Levy, Joachim Eilers

 

4 Rusland 43,682

Pavel Yakushevskiy, Shane Perkins, Denis Dmitriev

 

5 Tjekkiet 43,767

Pavel Kelemen, Tomas Babek, David Sojka

 

6 Storbritannien 43,818

Jack Carlin, Ryan Owens, Callum Skinner

 

7 Holland 43,896

Jeffrey Hoogland, Harrie Lavreysen, Matthijs Buchli

 

8 Hviderusland 44,430

Yauhen Veramchuk, Artsiom Zaitsau, Uladzislau Novik

 

9 Ukraine 44,487

Volodymyr Buchynyskyy, Andrii Vynokurov, Andriy Kutsenko

 

10 Spanien 44,976

Alejandro Martinez, Juan Peralta, Jose Moreno

 

11 Rumænien 50,079

Norbert Szabo, Alexandru Niculae Ciocan, Marius-Cristian Petrache

 

 

Holdsprint - damer

 

Resultat

1 Rusland

2 Tyskland

3 Holland

4 Frankrig

5 Spanien

6 Litauen

7 Storbritannien

8 Italien

9 Polen

 

Guldfinale

1 Rusland 32,560

Anastasiia Voinova, Daria Shmeleva

 

2 Tyskland 32,807

Miriam Welte, Kristina Vogel

 

Bronzefinale

1 Holland 33,180

Kyra Lamberink, Shanne Braspennickx

 

2 Frankrig 33,700

Sandie Clair, Mathilde Gros

 

Første runde - heat 1

1 Holland 32,969 (3.-bedste vindertid)

Kyra Lamberink, Shanne Braspennickx

 

2 Litauen 33,390

Migle Marozaite, Simona Krupeckaite

 

Første runde - heat 2

1 Frankrig 33,220 (4.-bedste vindertid)

Sandie Clair, Mathilde Gros

 

2 Spanien 33,288

Tania Calvo, Helena Casas

 

Første runde - heat 3

1 Rusland 32,234 (bedste vindertid)

Anastasiia Voinova, Daria Shmeleva

 

2 Italien 34,228

Miriam Vece, Elena Bissolati

 

Første runde - heat 4

1 Tyskland 32,951 (næstbedste vindertid)

Miriam Welte, Kristina Vogel

 

8 Storbritannien 34,147

Sophie Capewell, Katy Marchant

 

Kvalifikation

1 Tyskland 32,652

Pauline Sophie Grabosch, Kristina Vogel

 

2 Rusland 32,843

Anastasiia Voinova, Daria Shmeleva

 

3 Spanien 33,307

Tania Calvo, Helena Casas

 

4 Holland 33,342

Kyra Lamberink, Hetty Van de Wouw

 

5 Litauen 33,366

Migle Marozaite, Simona Krupeckaite

 

6 Frankrig 33,734

Sandie Clair, Mathilde Gros

 

7 Italien 33,797

Miriam Vece, Elena Bissolati

 

8 Storbritannien 33,834

Sophie Capewell, Katy Marchant

 

9 Polen 34,281

Urszula Los, Julita Jagodzinska

 

 

Scratch - herrer

 

Resultat

1 Adrien Garel - Frankrig
2 Krisztian Lovassy - Ungarn
3 Roman Gladysh - Ukraine
4 Marc Potts - Irland
5 Anders Oddli - Norge
6 Rui Oliveira - Portugal
 

1 omgang efter

7 Maksim Piskunov - Rusland
8 Kenny De Ketele - Belgien
9 Christopher Latham - Storbritannien
10 Stefan Matzner - Østrig
11 Edgar Stepanyan - Armenien
12 Christos Volikakis - Grækenland
13 Xavier Caaellas - Spanien
14 Wim Stroetinga - Holland
15 Lucas Liss - Tyskland
16 Gael Suter - Schweiz
17 Filip Taragel - Slovakiet
18 Raman Ramanau - Hviderusland
19 Jonas Ahlstrand - Sverige
20 Adrian Teklinski - Polen
 

2 omgange efter

21 Vitalijs Kornilovs - Letland
22 Valentin Plesea - Rumænien
23 Jiri Hochmann - Tjekkiet
 

Udgået

DNF Francesco Lamon - Italien udgået

 

Køretid for 15 km: 17:18 (52,023 km/t)

 

 

Udskilningsløb - damer

 

Resultat

1 Kirsten Wild - Holland
2 Evgenia Augustinas - Rusland
3 Maria Giulia Confalonieri - Italien
4 Lotte Kopecky - Belgien
5 Eleanor Dickinson - Storbritannien
6 Trine Schmidt - Danmark
7 Romy Kasper - Tyskland
8 Olivija Baleisyte - Litauen
9 Valentine Fortin - Frankrig
10 Ana Usabiaga - Spanien
11 Lucie Hochmann - Tjekkiet
12 Lydia Boylan - Irland
13 Tereza Medvedova - Slovakiet
14 Aline Seitz - Schweiz
15 Polina Pivovarova - Hviderusland
16 Monika Graczewska - Polen
17 Verena Eberhardt - Østrig
18 Tetyana Klimchenko - Ukraine

DEL
KOMMENTARER

MANDAG

SØNDAG

LØRDAG

FREDAG

TORSDAG

GÅ TIL WWW.FELTET.DK

Feltet.dk

Åsvinget 5

9800 Hjørring

Tlf. 51558966

info@feltet.dk